Anne sütünü azaltan ilaçlar hangileri?

31 Mart 2019, 08:24
Anne sütünü azaltan ilaçlar hangileri?

Günlük hayatta yaşanan bazı sağlık problemlerinin önüne geçmek için kullanılan ilaçlar, emzirme dönemindeki kadınlar için tehlike oluşturabilir. Yeni doğan bebekler için hayati önem taşıyan anne sütünün azalması demek bebeğin gerekli vitamin ve mineral değerlerini almaması demektir. Bizde süt üretimini olumsuz etkileyerek anne sütünü azaltan ilaçları sizler için derledik...

Emzirme dönemindeki bazı annelerde süt üretimi aşırı miktarda salgılandığından dolayı sütünü azaltmanın yollarını arar. Kimileri çareyi ilaç kullanmakta aramaya başlasa da  uzmanlar, normal şartlar altında annelerin süt kesen ilaçları kullanmalarını önermiyor. Geçerli bir nedeni olmayıp sadece bebeğini emzirmekten vazgeçirmek için süt kesen ilaçları kullanmak yerine doğal yöntemlere başvurmak daha doğru olacaktır.

İstisnai bir durum olarak annenin vücudunda iltihaplanma varsa ya da ameliyat gerektirecek bir durum söz konusu olmuşsa doktor anne sütünü kesen ilaçları önerebilir.

ANNE SÜTÜNÜ AZALTAN İLAÇLAR

- Zayıflama ilaçları

- Doğum kontrol hapları

- Uyku ilaçları

- İdrar söktürücüler

- Nikotin

- Bazı burun açıcı ilaçlar

- Migren ilaçları

ANNE SÜTÜ AZALTAN BESİNLER

Süt üretimini olumsuz etkileyerek azalmasına neden olan besinlerin başında maydanoz ve nane geliyor. Nanenin kokusu bile sütün verimini etkileyerek bebeği emmekten vazgeçirebiliyor.

Nişasta unu ve nişastalı besinler de sütün azalmasına yol açacağından dolayı sütü yetersiz olan annelerin tüketmemesi gereken besin gruplarından biridir.

İçecek olarak ise adaçayı bitkisinden yapılan çaylar, sütünüzü azaltacağından dolayı tavsiye edilmez. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar