Bebeğim kusuyor ne yapmalıyım?

02 Şubat 2019, 08:07
Bebeğim kusuyor ne yapmalıyım?

Bebeğiniz her yemek yediğinde kusuyorsa ve evham yaparak ne yapacağınız bilmiyorsanız işinize yarayacak b bilgileri mutlaka okumalısınız. İşte bebeklerde kusmaya iyi gelen yöntemler...

Bebek beslenmesiyle ilgili en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi de yemek yedikten sonra görülen kusmadır. Kimi bebekler kusmaya daha yatkın iken kimileri ayda en az bir kere kusma gerçekleştirir. Peki bu kusmalar normal mi? Kusmalar herhangi bir sağlık sorununun işareti olabilir mi? Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir? İşte yanıtı...

''BEBEKLER YEMEK YEDİKTEN SONRA NEDEN KUSAR?'' ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Bebeklerde kusmanın birçok farklı sebebi olsa da doğumdan hemen sonra görülen kusmalar da herhangi bir anormallik yoktur. Altıncı ayını doldurmadan sürekli kusan bebeklerde bu durumun neden, yanlış şekilde beslenme ya da reflü olabilir. 6-12 aylık süreçte görülen kusmaların nedeni ise çoğunlukla ek gıdaya geçildiği için gözlemlenir.

Bebeğin yemeği mideye almaması ya da onu direkt olarak reddetmesi sonucu kusmalar görülebilir. Kusma şekillerinde ise öğürme ya da fışkırma gözlemleniyorsa doktorlar bu durumun bir rahatsızlığın semptomu olabileceğini vurgulayarak uzman bir hekime götürülmesini tavsiye ediyor.

BEBEKLERDE KUSMAYA DOĞAL ÇÖZÜMLER

- Anne sütü alan ya da ek gıdaya geçen bebeklerin yemek yerken hareketleri iyi gözlemleyin. Bebeğiniz yemek yemek istemiyorsa zorlamayın. 

- Tek bir öğünde aşırı miktarda yiyecek vermemeye özen gösterin.

- Öğün aralarını uzun tutmak bebeklerde kusmaya neden olabileceğinden dolayı sık aralıklı beslenmeye gayret edin. 

- Yemek sonrasında bebeğinizi çok fazla hareket ettirmeyin, aksi halde kusması kaçınılmaz olacaktır.

- Bebeğin karnı doyurulduktan sonra gaz çıkarmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

- Biberon deliğinin küçük olması kumayı tetikleyebilir. 

- Eğer hala bebek sık sık kusuyorsa, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar