İnce motor becerileri nelerdir? Kas güçlendiren etkinlikler...

18 Nisan 2019, 07:44
İnce motor becerileri nelerdir? Kas güçlendiren etkinlikler...

Erken dönemde çocuğunuzun gelişimine destek olarak ilerleyen zamanlardaki eğitim hayatını kolaylaştırabilirsiniz. Okul öncesi dönemde çocuğunuzun ince ve kaba motor becerilerinin gelişimine yardımcı olacak çalışmalar ile ellerini aktif bir halde çalıştırabilirler. Kasları harekete geçiren etkinlikler...

Büyüme evresindeki çocuklarda sırasıyla kendini gösteren kaba motor becerisi ile ince motor becerisi genelden özele doğru gerçekleşir. Kaba motor becerisi olarak adlandırılan tanım daha çok yürüme, koşma, bisiklet sürme gibi becerileri kapsarken ince motor becerileri çocuğun el ve parmak kaslarını kullanarak gerçekleştirdiği becerileri kapsar. Başlıca örnekleri; Kaşık-çatal tutma, makas ile kesme, düğme ilikleme ve yazı yazma vb...

EN GÜZEL OKULÖNCESİ ETKİNLİK ÖRNEKLERİ İÇİN TIKLAYIN

Eğitim öğretim hayatına ilk defa atılacak çocuklar, daha öncesinde kalem tutmaya alıştırılmamışsa 1. sınıfta zorluk çekebilir. Okuma ve yazma ağırlıklı olan 1. sınıflarda, öğretmenler her ne kadar çocukların durumuna göre gitmeye çalışsa da yaşıtlarının arasında yaşanan  dersten geri kalma durumları psikolojik anlamda çocuğu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle anne ve babalar, çocuklarını okula göndermeden önce evde ince motor becerileri ile çeşitli alıştırmalar yaparak, çocuğun okul derslerinde zorlanmalarının önüne geçebilir.

boyama etkinlikleri

BOYAMA ETKİNLİKLERİ

Evde çocuğunuza boyama yaptırarak kalem tutmayı öğretebilir ve ince motor becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Parmak boyasıyla yapılan etkinlikler çocuğunuzun daha çok hoşuna gidecektir.

Boyama yapmanın çocuklara faydası:

İstediği gibi resim yapıp, boyayabilir.
İçi boş resimleri boyayabilir.
Noktaları birleştirerek dikkatini arttırabilir.
Hikaye kitabındaki resme bakarak aynısını farklı bir kağıtta boyayabilir.

yapıştırma etkinlikleri

YAPIŞTIRMA ETKİNLİKLERİ

Geometrik bir şekli kağıt üzerine çizip stickerları yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Küçük parçalarla mozaik çalışması yapabilirsiniz.

kesme koparma etkinlikleri

KESME- KOPARMA ETKİNLİKLERİ

İşinize yaramayan dergi, gazete ve atık kağıtları minik parçalara ayırmasını isteyebilirsiniz. Ardından çocuğunuza resim çizmesini ve içindeki boşlukları da bu parçalarla doldurmasını isteyebilirsiniz.

OYUN HAMURU ETKİNLİKLERİ

Oyun haline getirerek keyifli dakikalar geçirebileceği hamurlara belli şekiller vermesini sağlayabilirsiniz. Oyun hamuru yoksa çamur, kum ya da kurabiye yoğurma gibi etkinlikler düzenlenebilir.

boncuk dizme

BONCUK ETKİNLİKLERİ

Rengarenk iri boyutlu boncukları düze bir ipe geçirmesini isteyerek el becerilerini arttırabilirsiniz. Kız çocuğunuz varsa kendisine ya da sevdiği birine kolye yapmasını isteyebilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar