Çocuklara boyama nasıl öğretilir?

27 Mayıs 2019, 07:18
Çocuklara boyama nasıl öğretilir?

Küçük yaştaki çocuklara boyama yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar ile çocuğunuz hem daha kolay boyama yapabilecek hem de daha çok keyif almış olacaktır. Peki okul öncesi dönemdeki bir çocuğa boyama yapmak nasıl öğretilir? Boyama yaparken bilinmesi gereken altın kurallar neler? İşte o bilgiler...

Okul öncesi dönemdeki çocuklarınızın gelişimlerine yardımcı olmak adına çeşitli faaliyetlere yer vererek, el becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir ve hayal dünyalarının zenginleşmesine fırsat verebilirsiniz. Pedagog önerilerine göre, erken dönemde yapılan resim çizme ve boyama gibi etkinlikler çocukların gelişimlerine birçok açıdan fayda sağlıyor.

çocuklara boyama yapmanın faydaları

Bunun için ilk önce kalem tutmayı öğretmek gerekiyor. Vaktiniz olduğu zaman çocuğunuza kalem tutma egzersizleri yaparak, kalemi doğru bir şekilde tutmasını sağlayabilirsiniz. Kolaylıkla kalem tutabilen çocuklarda yapılabilecek diğer etkinlikler ise boyama ve çizimler...

Küçük yaş grubundaki çocuklara boyama yapmayı öğretirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Peki bunlar neler?

resim yapmak

BOYAMA ÖĞRETİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

- Boyama kitabından seçilecek ya da İnternetten çıktısı alınacak olan görsel, küçük yaştaki çocuklara hitap edeceğinden dolayı tek ve büyük objeli olmasına dikkat edin. (İnsan, bitki, çiçek vs.)

- 0-3 yaş arasındaki çocuklar için sulu boya, parmak boya, pastel boya ve kuru boya gibi tercih edilebilecek boya çeşitlerinden en ideali parmak boyadır. Parmağına batıracağı boya, çocuğunuzun hoşuna gidecek ve boyarken daha büyük keyif alacaktır. Ancak, 5 yaş civarındaki bir çocuğun kalem tutmaya yönelik el becerisini arttırmak için kuru boya tercih edebilirsiniz.

- Çocukların en çok ilgisini ve dikkatini çeken renk kırmızıdır. Boyama yaparken dikkatinin dağılmaması için kırmızı gibi canlı renkler tercih edilebilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar