Sezeryan otizm riskini artırıyor!

17 Ekim 2017, 15:55
Sezeryan otizm riskini artırıyor!

Yapılan araştırmalarda, sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde otizm görülme ihtimalinin daha fazla olduğu tespit edildi.

HABERE AİT FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Araştırmalar sezaryenin otizmi tetiklediğini gösterse de araştırma ekibindeki Prof. Louise Kenny, genelde otizm riskinin çocuklarda seyrek olduğuna değinerek, "Sezaryen doktor tavsiyesiyle tercih edildiği zaman hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça etkili bir yöntemdir." dedi.

Ekip içerisindeki bir diğer bilim insanı Eileen Curran da doğum yöntemi ve çocuğun ruhsal gelişimi arasındaki ilişkinin karmaşık olduğunu, dünya çapında sezaryenin artmasıyla sebep-sonuç ilişkisinin belirlenebilmesi için bulguların başka araştırmalarla da desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Sezaryen ve otizmin birbiriyle ilişkisi net olarak tespit edilemese de bu doğum yönteminin oluşturabilecek tehlikelerinden bahseden araştırmanın sonuçları "Journal of Child Psychology and Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Kılıçdaroğlu 2 yıl önce Şikayet Et
    Müslüman âlemi nin çocuklarını Allah korusun.
    Cevapla
  • Doğru demiş 2 yıl önce Şikayet Et
    Bunu İbrahim saraçoğlu devamlı söylüyor. Normal doğum yapın diyor. Sezeryan ile yapılan her 66 çocuktan biri otizm oluyor diyor.
    Cevapla