Bebeklerde doğum lekesi neden olur? Belirtileri neler?

23 Şubat 2019, 07:30
Bebeklerde doğum lekesi neden olur? Belirtileri neler?

Vücudun belirli bölgelerinde görülen doğum lekelerinin belirtileri ve merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için derledik. Doğum lekesi nedir? Doğum lekesi neden olur? Doğum lekeleri kendiliğinden geçer mi? İşte yanıtı...

Anne adayının doğum yapması ile beraber ya da doğumundan birkaç ay sonra bebeğin vücudunun çeşitli bölgelerinde görülen cilt lekeleri 'doğum lekesi' olarak adlandırılır. Bu lekelenmelerin neyden kaynaklandığı ve nasıl meydana geldiği kesin bilinmese de uzman görüşlerinin bazılarına göre bu durumun kalıtımsal olduğunu düşünüyor.

Bebeklerin vücudunda rastlanan bu lekeler yüzeysel damarlar şeklinde görülebileceği gibi derinin renklenmesine neden olan melanosit pigmentinin belli bölgelere yoğunlaşarak farklı renk ve şekillerde kendini göstermesi ile de ortaya çıkabilir.

doğum lekesi geçer mi

Doğum lekelerinin sebepleri bazı ülkeler tarafından hamilelikte aşerilen yiyeceğin yenmemesi sonucu görülür. Mesela anne adayının canı kiraz çektiyse ve kiraz bulunamıyorsa bebeğin doğunca vücudunda kiraz şeklinde leke görülmesi gibidir. Ancak uzmanlar bu görüşün hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını savunuyor.

bebeklerde doğum lekesi nedenleri

DOĞUM LEKELERİ GEÇER Mİ? ZARARI VAR MI?

Genellikle ilk bir sene içerisinde kendiliğinden geçen doğum lekelerinden bazıları bebek için riskli olabilir. Doğum lekesi çeşitlerinden olan şarap lekesi göze yakın bir yerde görülüyorsa bu bebeğin ilerleyen zamanlarda görmesini zorlaştırabilir.

Vücudun görünen yerlerinde ve boyutta olan doğum lekeleri ilerleyen zamanlarda psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlar içinde cerrahi müdahale ya da lazer yöntemi tercih edilebilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar