Damaklı mı, damaksız mı?

15 Mart 2019, 08:17
Damaklı mı, damaksız mı?

Emzik kullanımıyla ilgili annelerin en çok merak ettiği konuları sizler için mercek altına aldık. Hangi emzik daha iyi? Damaklı mı, damaksız mı? Kauçuk mu silikonlu mu? İşte ürün karşılaştırmalı emzik haberinin detayları...

Prematüre bebeklerde, emme alışkanlığının kazanılması için erken dönemde emzik kullanılsa da sağlıklı ve zamanında doğan bebekler için ilk 1 aydan sonra kullanılmalıdır. Yanlış emzik seçiminde ortaya çıkan diş ve damak yapısındaki bozukluklardan korunmak için bebeğe uygun olan doğru emziği seçmek önemlidir. Annelerin emzik seçimiyle ilgili en çok kafalarına takılan soruları cevaplarıyla birlikte sizler için derledik. İşte emzik modelleri ve kullanımıyla ilgili merak edilenler...

damaklı mı damaksız mı

DAMAKLI MI, DAMAKSIZ MI?

Meme ucunu anımsattığından dolayı bebeğin daha rahat kullandığı damaksız emzikler, 1 yaşından sonra kullanılırsa damağa baskı uygular ve bu da öndeki üst dişlerin yapısını bozabilmektedir. Emme sorunu yaşayan bebekler için uygundur özellikle de prematüreler kesinlikle damaksız kullanmalıdır.

Damaklı emzikler, elips modelli olup yukarı doğru kıvrık olduğundan 2-3 yaşına kadar bile kullanılabilir. Özellikle de gece uykusunda damaklı emzik işinize daha çok yarayacaktır.

silikon mu kauçuk mu

SİLİKON MU, KAUÇUK MU?

Kauçuk emziklere göre daha sağlam ve kolay temizlenen silikon emzikler, diş çıkarmayan bebekler için uygun değildir. Diş çıkaran bebekler ısırma eğiliminde oldukları için kauçuk daha uygundur.

emziği reçele batırmak zararlı mı

EMZİĞİN ŞEKERE BATIRILMASI ZARARLI MI?

Annelerin genellikle emzik emme alışkanlığını bıraktırmak için emziğe baharatlı yiyecekler sürmesi ya da şeker ve reçel gibi besinlere batırması çok yanlış bir tutumdur. Bu şekilde davranarak bebeğinizin diş minelerinde hasar bırakabilir ya da çürük oluşumuna neden olabilirsiniz.

Özetle: Prematüre bebekler için damaksız, diş çıkarma döneminde olanlar için kauçuk, 1 yaşından büyükler için damaklı emziklerin tercih edilmesi önerilir.

''BEBEKLER İÇİN DOĞRU VE İDEAL EMZİK SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?'' HABERİ İÇİN TIKLAYIN

emzik alırken nelere dikkat edilmeli

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar