Çocuğunuz sol elini kullanıyorsa...

14 Eylül 2017, 09:24
Çocuğunuz sol elini kullanıyorsa...

Çocuğunun solak olduğunu tespit eden anne ve babalar, çocuklarını sağ elini kullanmaya zorlamamalıdır.

HABERE AİT FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Çocuğun hangi elini baskın olarak tercih edeceği, solak olup olmayacağı ve el tercihi konusunda ebeveynlerin nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiği çocuğun akademik başarısı için oldukça önemlidir.

Bebeklik döneminde uzatılan bir nesneye karşılık bebek, nesneyi sol eliyle alıyorsa ilerde solak olacak diye bir kaide yoktur. Yapılan çalışmalara göre çocuklar, 3-4 yaşlarına gelene kadar hangi elini kullanacağı konusunda netleşemez.

İlerleyen dönemlerde ebeveynlerin en sık yaptığı yanlışlardan birisi de çocuğunun solak olduğunu öğrendiklerinde onu sağ elini kullanmaya zorlamasıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kriter ise çocuğun kendisini rahat hissettiği elini kullanmasına izin verilmesi gerektiğidir.

Aksi takdirde çocukta alt ıslatma, tırnak yeme, altına yapma, kekeleme ve tik alışkanlıkları gibi birtakım problemlere neden olunabilir.

Solak çocuğu olan ebeveynler, ev içerisindeki düzenlemelerinin en azından birkaçını çocuğuna göre uyarlarsa, çocuğun kendisini farklı hissetmesini önleyecektir.

KAYNAK : PEDAGOGNİLCİNDOYRAN

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • zor 9 ay önce Şikayet Et
    Bence zorlamakta bir sıkıntı yok
    Cevapla