Okul çantası çocuğunuzun belini bükmesin!

26 Eylül 2017, 11:15
Okul çantası çocuğunuzun belini bükmesin!

Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih Baran, okul dönemindeki çocukların ebeveynlerine bazı uyarılar yaptı.

Okul çağı çocuklarının en çok sıkıntı yaşadıkları durumlardan birisi de kitap ve defterlerle dolu çantaları taşımak zorunda olmalarıdır. Gelişimi henüz tamamlanmayan çocuklarda bu durumun büyük bir risk olabileceğini savunan Uzman Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih Baran, ebeveynleri uyardı.

Ağrı kontrolü yapılmalı

Gereğinden fazla ağırlıklarıyla çocuklarda kamburluk görülmesine sebep olan sırt çantaları sağlıkları açısından büyük önem taşıyor. İçindekilerin vermiş olduğu yükü dengelemek için öne doğru yürüyen çocuklar, çok kolay bir şekilde dengesini kaybedip düşebilir.

Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ebeveynler, çocuklarına boyun ya da sırt bölgesinde ağrı olup olmadığını sormalıdır. 

Ağır nesneleri dengeleyin

Okul çantasının içerisindeki nesneler, sağa ve sola orantılı bir şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle tek taraflı çantaları kullanılması kasları zedeleyeceğinden dolayı kullanılması pek önerilmez.

Sırt çantası taşırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da yerden bir şey alınırken dizlerin çömelerek alınmasıdır. Yükü fazla olan çocuklar, her gün düzenli olarak sırt ve kas ağrılarını güçlendirici egzersiz hareketlerini tekrarlamalıdır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar