Oyunların çocuk gelişimine etkisi

25 Mayıs 2018, 07:26
Oyunların çocuk gelişimine etkisi

Uzmanlar, “28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü” öncesinde çocuk gelişimini olumlu yönde etkileyen oyunları açıkladı. İşte çocuk gelişimini destekleyen oyunlar...

Çocuk gelişimi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan oyun, çocuğun hayal dünyasını zenginleştirmesinin yanı sıra sosyalleşmesini de sağlar. Uzmanlar, “28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü öncesi 2 yaş dönemindeki tecrübelerin okul dönemine yansıyacağını vurgulayarak, çocuk gelişimini olumlu etkileyen oyunlar hakkında önemli  bilgiler verdi. 

FİZİKSEL OYUNLAR

Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri göz önünde bulundurulduğu zaman onlar için en ideal oyun türü hareketli olanlarıdır. Örneğin; 2-3 yaşında bir çocuğunuzun eline renkli bir kurdele vererek, arkasında sallandıracak şekilde koşturun.

GİYSİ DEĞİŞTİRME

Özellikle de kız çocukları için giyinip kuşanmak oldukça eğlenceli aktivitedir. Sizde çocuğunuza kendi gardırobunuzdan şapkalar, güneş gözlükleri, bilezikler, kıyafet ve ayakkabıları kullanarak onu mutlu edebilirsiniz.

KİRLETME OYUNLARI

Ortalığı dağıtmaktan zevk alan çocuğunuzun kendini özgür bir şekilde ifade etmesine izin vermelisiniz. Su, boya, kum, çamur ve maket tasarlama oyunları çocuğunuzu mutlu edecek oyunlar arasında yerini alır.

EVCİLİK OYUNLARI

Çocuklar için en verimli oyunlardan birisi de evciliktir. Sanki gerçek hayatta ev işi yapıyormuş gibi iş yaptırmak, çocukların hem öz güvenlerini geliştirecektir hem de rutin hayatında bazı sorumluluklar almalarını sağlayacaktır. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar