Çocuklar tuvalet temizliğini nasıl yapmalı?

12 Nisan 2019, 08:19
Çocuklar tuvalet temizliğini nasıl yapmalı?

Tuvalet eğitimine başlayan çocuklarda tuvalet sonrası temizliği anlatırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik. Tuvalet eğitimini çocuğunuza iğrendirmeden anlatmanın püf noktaları...

Bebeklikten çocukluğa geçiş evresindeki en önemli basamaklardan birisi de tuvalet eğitimidir. Çocuğun tuvaletini yapabilmesi için gerekli olan bilişsel, fiziksel ve sosyal becerilerin gelişmeye başladığı 15-18. aylarda ''Çocuğun kendini hazır hissetmesi'' kilit noktadır.

Annelerin ''Bezden kurtuluş'' olarak baktığı bu süreçte, çocukta artık kendini hazır hissetmeye başlamışsa tuvalet eğitimine başlamak gerekir.

TUVALET EĞİTİMİNDE 3 GÜN KURALI NEDİR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

TUVALET SONRASI TEMİZLİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Çocuğun tuvalete alışma sürecinde anneler, çocukların altının temizlenmesi gerektiği konusunda ikazda bulunurlar. Burada dikkat edilmesi gereken ana madde, ölçüyü kaçıracak şekilde pisliğin 'iğrençliğini' vurgulayan kelime ve davranışlardan uzak durmak olacaktır.

İstemdışı yapılan surat ifadeleri, söz ve davranışlar Obsesif-kompulsif bozukluğa meyilli yani takıntılı çocukların tuvaletten iğrenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla bunu yapmak yerine mikroplu olduğunu bu yüzden de el bulaştırmamak gerektiğini açıklamak daha doğru bir davranış olacaktır.

Tuvaletten iğrendirilmiş çocuklar sosyal hayatlarında büyük zorluklar çekerler. Herkesin girdiği tuvaletlere girmek istemezler ve sabahtan akşama kadar bile olsa tuvaletlerini tutmayı tercih ederler.

Tuvaleti tutmak ise mesane kontrolünün bozulmasına, ciddi kabızlıklara ve idrar yolu enfeksiyonlarını bile beraberinde getirebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için abartılı cümleler kullanmak yerine vücudunu temizlemesi gerektiğinin üzerinde durarak hijyenik olmanın önemini dile getirebilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar