Çocuklarda gece terörüne karşı ne yapılmalı?

09 Aralık 2018, 08:08
Çocuklarda gece terörüne karşı ne yapılmalı?

Gece terörü nedir? Gece terörünün belirtileri neler? Gece terörü görülen çocuğa nasıl yaklaşılmalı? İşte yanıtı...

Gece uykusuna yatan çocukların gece üç ya da beş demeden çırpınarak uyanması, etrafını tanıyamaması, gözünün önünde hayalen bir şey canlandırma ve ağlama durumları gece terörü olarak nitelendirilir.

Bir süre sonra kendisine gelen çocuk genellikle o esnada yaşadıklarını hatırlamaz. İsminin gece terörü olmasının yanı sıra nadirde olsa sabah uykularında da görülebilir.

PEDAGOG ADEM GÜNEŞ'TEN GECE TERÖRÜ NEDENLERİ

1- Uyku apnesi: Çocuğun bedeninin uyanması gerçekleşirken ruhen hala uykuda olması durumudur. Çocuk o an konuşsa bile bu bilinçli bir şekilde gerçekleşmez, hayal dünyasında algıladıklarına karşı mırıldanmalarıdır.

2- Derin uyku: Tıpkı uyku apnesinde olduğu gibi normal şartlarda uyanması gereken çocuğun bedensel anlamda uyanma güçlüğü çekmesi ve görülen kabusun etkisiyle gece terörü oluşabilir.

3- Travmatik olaylar: İzlenilen filmlerdeki olumsuz durumlar, ölüm, taciz, deprem gibi sorunların etkisiyle ortaya çıkabilir.

GECE TERÖRÜ YAŞAYAN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMAK GEREKİR?

Çocuğunuzun gece terörü yaşadığını fark ettiğinizde tokatlama ya da su atma gibi hareketler kesinlikle uygulanmamalıdır. Bedensel anlamda çocuğu uykudan uyanmaya zorlamak çok ciddi sorunlara neden olabilir.

Bu durumda çocuğa yalnızca el ile temas etmek, elini avuç içine alıp teselli vermek, sarılmak, yumuşak bir sesle “buradayım, yanındayım” demek uygun bir yöntemdir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar