Çocuklarda erken ergenlik nasıl önlenir?

07 Aralık 2018, 08:11
Çocuklarda erken ergenlik nasıl önlenir?

Ergenlik dönemi öncesinde gereksiz yere alınan kilolar, düşük doğum ağırlığı ve kullanılan kimyasallar ergenlik yaşını doğrudan etkiliyor.

Günümüzdeki ailelerin genelinde yaşanan ve kaygı veren durum olan erken ergenlik için uzmanlar, kız çocuklarının 8 yaşından önce cinsiyet belirtilerinin ortaya çıkmasını 'erken ergenlik' olarak nitelendiriyor.

Kız çocuklarının kullandıkları şampuan, deodorant ve parfümlerdeki bazı kimyasal maddelerden dolayı ergenliğe daha erken vakitte girdikleri tespit edildi.

Yaşları 9 -13 civarı olan toplam 179 kız çocuğu ile 159 erkek çocuğunun vücudundaki kimyasalları her 9 ayda bir test eden araştırmacılar, ortaya çıkan değerleri, annelerinin hamilelik sürecindeki kimyasal değerleriyle karşılaştırdı.

HAMİLELİKTE KİMYASALA MARUZ KALMAK ERKEN ERGENLİĞİ TETİKLİYOR!

Araştırmanın sonuçlarına göre, hamilelikte kimyasalların etkisinde kalmış olan hamilelerin çocuklarının diğerlerine göre daha erken yaşta ergen olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibinin başındaki Kim Harley, "Aynı zamanda, 9 yaşında vücudunda yüksek seviyede paraben bulunan kızların daha erken ergenliğe girdiklerini tespit ettik. Bulgularımız, ortamdaki kimyasalların erken ergenlikte rol oynayabileceğine ilişkin hipotezi destekliyor" ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARI ERKEN ERGENLİKTEN KORUYACAK TEDBİRLER

1- Hamilelik döneminde kesinlikle sigara tüketilmemeli ve aşırı kilo alınımına gidilmemeli.

2- İlk altı ay yalnızca anne sütü tüketilmeli, ek besine geçiş döneminde yoğurt, meyve püreleri, çorbalar ve 7 aydan sonra köfte şeklinde verilecek kırmızı etle beslenmeli.

3- Çocukluk döneminde durağan bir yaşam yerine hareketli bir yaşam teşvik edilmeli.

4- Düzenli ve dengeli uyku miktarıyla fazla kilo alımı engellenmeli.

5- 8 yaşından önce tüylenme sorunu görülüyorsa mutlaka uzmana gidilmeli.

6- Aile arasında erken dönemde ergenliğe giren birileri varsa genetik tarama yapılmalı.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar