Diyet yapanlar nasıl kahvaltı etmelidirler?

12 Ağustos 2018, 07:11
Diyet yapanlar nasıl kahvaltı etmelidirler?

Uzmanlar, diyet yapan pek çok kişiye mutlaka kahvaltı yapmaları gerektiğini söylerler. Peki, bu kahvaltı nasıl olmalıdır? Kahvaltıda yenilmesi ve yenilmemesi gerekenler nelerdir? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

Uzun yıllardır beslenme ile ilgili bilinen en doğru bilgilerden biri kahvaltının en önemli öğün olduğudur. Diyet yapan ya da yapmayan pek çok insan sağlıklı yaşamak için sabahları kahvaltı yapmak zorundadır. Ancak yapılan araştırmalar sabah kahvaltısında yenilen bazı besinlerin vücuda yarardan çok zarar verdiğini ve kilo alımına neden olduğunu ortaya çıkardı. 

İşte sağlıklıksız bir kahvaltı masasında olan besinler...

PORTAKAL SUYU 

Portakal suyunu kahvaltıda tüketmenin sağlıklı olduğunu düşünenler olabilir. Ancak araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Portakal her ne kadar C vitamini deposu olsa da aynı zamanda içinde fazla şeker barındıran bir meyve. Neredeyse bir bardak portakal suyunun içinde 9 kaşık şeker bulunuyor. Bu nedenle sabah aç karnına ya da kahvaltının yanında portakal suyu içmek kilo alımına neden oluyor. 

MISIR GEVREĞİ 

Batılı yemek kültürünün hayatımıza girmesiyle sabah kahvaltılarında yerine alan mısır gevreği de kahvaltı sofralarında olmaması gereken besinlerin başında geliyor. İşlenmiş bir gıda olan mısır gevreği, her ne kadar diyet için kullanılıyor olsa da kilo alımına neden olabiliyor. Çünkü gevreklerin içinde de katkı maddeleri ve şeker bulunuyor. 

HAZIR KAHVELER 

Sabahları zinde olmak için içilen hazır kahveler, hem kilo almaya neden oluyor hem de sağlığınızı tehdit ediyor. Çoğu kişinin kendisini tok tuttuğunu iddia ederek kahvaltı yapmadan tükettiği hazır kahveler, aslında daha fazla kilo alınmasına neden oluyor. Uzmanlara göre yağ ve şeker bombası olan bu kahveler sabahları asla tüketilmemeli. 

YÜKSEK KARBONHİDRATLI BESİNLER 

Diyet yapan ve zayıflamak isteyenler sabah kahvaltılarında poğaça, simit gibi yüksek karbonhidratlı besinler tüketmemelidir. Ekmekten daha zararlı olan bu besinler sabahları kahvaltı olarak asla tüketilmemeli. Bu şekilde karbonhidrat içeren besinler tüketildiğinde karbonhidrat hızla sindiriliyor ilk önce şekere daha sonrada vücuttan atılması zor olan yağlara dönüşüyor. 

 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar