Makarna kilo aldırır mı?

14 Ağustos 2018, 08:00
Makarna kilo aldırır mı?

Mutfakta çok farklı tariflerle yapılabilen ve en kolay yemek olan makarna, diyet yapanlar tarafından tüketilip tüketilmeme konusunda karar verilemeyen bir besindir. Peki, makarna kilo aldırır mı? İşte sizlere makarna hakkında bilinmeyenler...

Uzmanlara göre makarnanın kilo aldırıp aldırmaması nasıl yapıldığı ve ek olarak hangi malzemelerin kullanıldığı belirliyor. Bununla beraber yapılan araştırmalara göre, karbonhidratlı bir besin olan makarna, pişirilip soğutularak tüketildiğinde mide tarafından lifli bir besin olarak algılanıyor. Makarna bu özelliği sayesinde diyet yapanlar için besleyici ve doyurucu bir öğüne dönüşebiliyor. 

Ancak makarna bol yağlı, kıymalı ya da daha kalorili besinlerle birleştirildiğinde kilo almaya sebep olabiliyor. Bu nedenle diyet sırasından makarnanın genellikle sade ya da yoğurtlu tüketilmesi gerektiği tavsiye ediliyor. 

Uzmanlar diyet programı uygulayan kişilerin bir porsiyondan fazla makarna tüketmemesi gerektiğini vurguluyor. Makarna günde sadece bir porsiyon tüketildiğinde kilo aldırmıyor hatta vücuda gerekli olan enerjiyi sağlıyor. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar