Sıvı diyet yapmak sağlıklı mı?

07 Eylül 2018, 08:12
Sıvı diyet yapmak sağlıklı mı?

Son günlerde çok konuşulan sıvı diyetlerin sağlığı nasıl etkilediğini, en çok ünlülerin tercih ettiği bu yöntemi sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Sıvı diyet, öğünlerde yemek tüketmek yerine sadece sıvı gıdalar ve sıvı içeceklerden oluşur. Bütün öğünlerde sıvı şeyler tüketerek vücuttan toksinleri attığı için çok hızlı kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Ayıca dünyada ünlülerin çoğunun bu yöntemle zayıfladığı bilinmektedir.

Sıvı diyetler daha çok meyve ve sebzeden oluşuyor. Diyet sırasında tüketilecek yiyeceği hazırlamak çok kolay ve içimi de rahat olduğu için tercih edilmektedir. Gıdaların içinde bulunan enerjilerinde düşük olmasından dolayı hızlı bir şekilde kilo kaybı görülüyor. Hızlı kilo kaybının olumsuz etkilerinden biri de verilen kilonun vücudun yağ oranından değilde, gittikçe vücut suyunun bitmesine ayrıca vücudun kas kaybına uğramasına neden olabiliyor.

 Uzmanlar, sıklıkla tüketilen sıvı besinlerin zamanla  vücudun daha çok besin istemesine sebep olacağını belirtiyor. Sıvı diyetlerin, vücudun günlük alması gereken vitamin ve minarelleri almada çok yetersiz olduğunu ve sindirim sistemini çok kötü etkileyebilir. Bu diyetlerin vücutta elektrolit dengesizliğe sebep olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tüm gıdalardan yeterli ölçüde yemek ve dengeli olarak beslenmek gerektiğini ifade ediyor. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar