Glutensiz beslenme nedir, nasıl yapılır? Sağlıklı glutensiz beslenme diyeti

17 Haziran 2019, 07:35
Glutensiz beslenme nedir, nasıl yapılır? Sağlıklı glutensiz beslenme diyeti

Çölyak hastalığının tedavisinde doktorlar tarafından önerilen Glutensiz beslenme, son zamanlarda oldukça rağbet gören bir beslenme türüdür. Bir nevi sağlıklı beslenme türü olarak da nitelendirilebilen glutensiz beslenmede uzak durmanız gereken bazı besinler var. Glutensiz beslenmede dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenlerle beraber Glutensiz beslenme rehberi...

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın 'Gluten' ismindeki proteine karşı kalıcılık gösteren ve zamanla kronikleşen bir alerji durumudur. Gaz problemleri, baş ağrısı ve şişkinlik gibi bulgular çölyak hastalığının sonucu olmakla beraber bağırsak zarlarında da hasar meydana gelir ve besin emilimi zorlaşır. Doktorlar bu gibi hastalıkların önüne geçmek için çölyak hastalarına Glutensiz beslenmeyi öneriyor. Yalnızca doktorların önermediği, aynı zamanda kilo verme konusunda da popülerliği giderek artan bu beslenme yağları hızlıca eritiyor, şişkinlik ve ishal gibi sorunları çözüyor. Genelde farkında olmadığımız ama tükettiğimiz pek çok besinin içinde yer alan gluteni hayatımızdan çıkarmak için bazı gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Peki Glutensiz bir şekilde nasıl besleniriz? İçinde gluten bulunduran yiyecekler neler? Glutensiz beslenme ile kilo verilir mi? İşte cevabı...

glutensiz beslenme nedir

GLUTENİ NEDEN HAYATIMIZDAN ÇIKARMALIYIZ?

Günlük hayatta olmazsa olmaz dediğimiz bazı besinleri hayatımızdan çıkarmak, başlangıçta pek kolay olmayabilir. Tahılın içerisindeki protein türü olan gluten, yiyeceklerde akışkanlık kazandırarak daha da kıvamlı olmasını sağlar. Besin emilimini güçleştirmesinin yanı sıra ishal, düzensiz beslenme, cilt rahatsızlıkları ve yorgunluk gibi problemlerin görülmesine neden olur.

Glutensiz beslenmenin faydaları ise şöyle:

glutensiz beslenme

- Glutenin en belirgin işaretlerinden bir tanesi de beslenme sonrası kişide bitkinlik, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi durumlar göstermesidir. Gluteni hayatınızdan çıkararak bu sorunları önleyebilirsiniz.

-  Glutenin sebep olduğu Çölyak hastalığında yaygın görülen belirti bağırsak dokusunun zedelenmesiyle görülen emilim zorluğudur. Çölyak hastası kişilerde demir eksikliği görülü ve buda anemiye sebep olur.

- Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, glutene yer verilmeyen beslenme türünde otizmli çocukların semptomların azaldığı tespit edilmiştir.

GLUTENSİZ BESLENMEK İSTEYENLER...

Buğday, çavdar ve arpa içeren tüm yiyecekler Glutensiz beslenme uygulayan kişilerin yememesi gerekenler arasında yer alır. Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, kuru ve taze meyveler, sebzeler, yumurta, et ve süt ürünleri gönül rahatlığıyla yenilebilir gıdalar arasındadır.

glutensiz beslenme nasıl yapılır

GLUTENSİZ BESLENME İÇİN YASAK YİYECEKLER

Glutensiz beslenmeye karar veren kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereken yiyecekler ekmek, makarna, noodle, bulgur, kek, pasta, börek, kurabiye, simit, pizza, tarhana ve nişasta gibi şekerli yiyeceklerdir.

glutensiz beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

GLUTENSİZ BESLENME İÇİN SERBEST YİYECEKLER

Mısır unu ve pirinç unu serbest olduğu için mısır unundan yapılmış bir makarnayı laktozsuz bir yoğurt ile içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltılarını hafif ama sağlıklı yapmak istiyorsanız alternatif bir seçenek olarak glutensiz mısır gevreği yiyebilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar