Yürümek mi daha çabuk zayıflatıyor koşmak mı?

24 Ocak 2019, 12:20
Yürümek mi daha çabuk zayıflatıyor koşmak mı?

Spor egzersizleri esnasında 'koşmak' mı daha etkili yoksa 'yürümek' mi? Hangisini tercih ederseniz doğru bir karar almış olursunuz? Uzmanların yaptığı araştırmaların sonucuna göre "Koşmak mı zayıflatır yoksa yürümek mi?" sorusunun yanıtı haberimizde...

Kilolarınızdan kurtulmak istiyor ve bunun için de spor yapmaya karar verdiyseniz, egzersiz ile ilgili kafa karıştıran konulardan birini ele aldık. Spor yaparken yürüyüş yapmanın mı yoksa koşu yapmanın mı daha etkili olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırmalardan yola çıkarak, zayıflamanıza yardımcı olacak önerileri sizler için derledik.

Yağ yakım nabız aralığı nasıl hesaplanır? öğrenmek için TIKLAYIN

sporda koşu

Kalori yakma konusunda etkili bazı faktörler vardır. Bunlar kilonuz, hızınız, koştuğunuz mesafe aralığı gibi şeylerdir. Saydığımız bu etkenlerin hepsi kalori yakmada aynı derecede etkili değildir. Mesela ağırlığı çoğaltmaktansa mesafeyi ya da eğimi arttırmak daha faydalı olacaktır.

Normal seviyede gerçekleştirilen bir yürüyüş aynı değerdeki koşmaya göre daha az enerji harcamanıza neden olur. Ancak koşma ile yürüme arasındaki dinamikleri birbirinden ayrıdır.

Koşu esnasında iki ayağınız yerden kesileceği için eklemlere binaen darbe ve yükleri de arttıracaktır. Yürüyüş sırasında da bu yük artışı çok daha az seviyededir.

koşmak zayıflatır mı

Ayrıca koşu ve yürüyüş kıyaslamasında, hızlı yürüyüş yapmanın daha etkili olduğunu savunan tarafta elbette mevcut. Hızlı bir şekilde yürüdüğünüzde yakacağınız kcal miktarı ile koşu arasında dağlar kadar fark olmuyor. Vaktiniz varsa hızlı bir şekilde yürüyerek de koşudaki kalori oranını yakalayabilirsiniz. Ancak illa bir kıyaslama yapılacaksa koşuda vücudunuz daha çok zorlanacağı, akciğer kalp ve kasların yükü daha çok artacağı için daha etkili olabilir.

Kilo fazlalığı için eklemleri zorlamamak açısından yürüyüşü, formunuzu korumak içinde koşuyu tercih edebilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • ebru 2 ay önce Şikayet Et
    koşmak zayıflatmaz bence çunku yoruluyoruz nefes nefese kalıyoruz yurumek daha iyi
    Cevapla