Kortizon kiloları nasıl verilir?

15 Mart 2019, 09:13
Kortizon kiloları nasıl verilir?

Sağlık problemleri nedeniyle kortizon ilaçları kullanmak zorunda kalan pek çok kimse kilo sorunlarından muzdariptir. Peki kortizon iğnesini ya da ilaçlarını kullanan kişiler beslenmelerinde nelere dikkat etmeli? Kortizon ilaçları neden kilo yapıyor? Kilo sorunu olan hastalar hangi besinlerden uzak durmalı? Kortizon kilolarıyla başa çıkmanın yolları...

Kortizon tedavisi hakkında en çok tartışılan ve merak edilen konulardan biri de ilaçların kilo aldırıp aldırmadığına yönelik sorulardır. Her metabolizmada aynı etkiyi göstermemesi sebebiyle kimilerinde kilo alımına görülürken kimilerinde bir etki göstermemektedir. İnsan vücudu içerisinde üretilen kortizon hormonunun eksikliği durumunda bazı sağlık sorunları beraberinde gelir. Bu gibi hastalıkların tedavisi için doktorlar kortizon ilaçlarını kullanılır.

kortizon ilaçları kilo aldırır mı

KORTİZON İLAÇLARI ŞİŞMANLATIR MI?

Ekstra hormon takviyesi sağlamak amacıyla kullanılan ilaçlar, vücuda girmeye alışık olmadığından dolayı bazı bünyelerde kilo alımını tetikleyebilir. Vücudun şişmesi belirtisiyle görülebilen bu durum bir nevi ödem gibi düşünülebilir. Mevcut olan kilonun daha üzerinde görünmesine sebep olabilir.

KORTİZON İLAÇLARI İŞTAHI DAHA ÇOK AÇAR MI?

Kortizon tedavisini iğne ile sürdüren bireylerde birdenbire iştahın kabarması söz konusudur. Kişinin karnı tok olsa bile bir şey yememiş gibi hissettiren ilaçlar iştahı açarak daha çok yemeye neden olur. Ancak endişelenmenize gerek yok tedavi bittiği zaman aldığınız kilolar da dikkat ettiğiniz takdirde yavaş yavaş gidecektir.

kortizon kiloları nasıl verilir

KORTİZON HASTALARI NASIL ZAYIFLAYABİLİR?

Kortizon tedavisi gören hastaların öne sürdüğü bilgilere göre, kilo almamalarının sebebi çok sık terlemeleridir. Vücut terlediği zaman gözenekler açık olur ve biriken ödem ter yoluyla dışarı aktarılmaktadır. Buradaki en önemli nokta kortizon ilaçları kullanan hastaların çok sık su tüketerek terlemeye özen göstermeleridir.

KORTİZON HASTALARI KİLO ALMAMAK İÇİN NE YEMEMELİ?

Kortizon hormonunda en etkili iki madde un ve tuzdur. Kilo almayı kolaylaştırdığı gibi alınan kiloların sabit hale gelmesine de neden olan bu iki besinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu iki besinin haricinde yağ ve şekeri de hayatınızdan çıkarmakta fayda var.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar