Cilt lekeleri için ne yapılmalı?

14 Haziran 2017, 12:06
Cilt lekeleri için ne yapılmalı?

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur özellikle yaz aylarında artış gösteren cilt lekeleri için neler yapılması gerektiğini açıkladı.

Yüzde beliren lekelerin ciltte bulunan melanosit hücrelerinden kaynaklandığını söyleyen Op. Dr. Bülent Cihantimur, "Koyu  içerikli olan melanin pigmentlerinin ciltte birikmesi neticesinde, cilt lekelenmeleri meydana gelir. Farklı nedenlerle bağlı olarak gelişen lekelenme problemleri, sadece kadınların değil erkeklerin de kabusu olarak, oluşturduğu görüntüyle rahatsızlık hissedilmesine sebep olur.

Ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, özgüven kaybına neden olan cilt lekelenmeleri, genetik miras olabildiği miras olabildiği gibi; başta uzun süre güneş ışığına maruz kalma, hormonal dengesizlik, hamilelik, doğum gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir" dedi.

Güneşi sevin ama zararlarını da bilin

Güneş lekelenmelerin yanı sıra cildin yaşlanmasına neden olur. Ancak güneşte en büyük D vitamini kaynağıdır. Bu yüzden de her daim yüksek faktörlü ama içerisinde parfüm bulunmayan lekelenmeyi artıracak maddeler olmayan güneş kremleri kullanılmalıdır. Lekeye meyilli ciltlerin yüksek koruma faktörlü ürünleri tercih etmeleri gerekir. Bu esnasa su içerek gözeneklere birkaç buz eşliğinde tonik uygulaması yapılmalıdır. 

Güneş lekelerine lazerli çözüm

Bülent Cihantimur,"Güneşten kaçamadığınız ya da farklı nedenle oluşmuş lekeleriniz varsa, hangi neden bağlı olarak gelişirse gelişsin, cilt lekelerinden kısmen veya tamamıyla kurtulmamız mümkün ama önlemler alınması en mantıklısı. Fraksiyonel lazer ve diğer uygulamalarda, cilt lekelerini yok edebiliyoruz. Kişiye özel yapılandırılmış leke tedavileriyle etkili sonuçlar alabiliyoruz. Özellikle güneş lekeleri, doğum lekeleri, yaşlılık lekeleri tedavi edilebiliyor" şeklinde konuştu.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • elif kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  cok beyendim
  Cevapla
 • aslı genç 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen bende buzu tercih ediyorum.
  Cevapla
 • semih 2 yıl önce Şikayet Et
  hakklısınız bremin bu çağda bunları yazan pek özel insan yoktur bende sizdenim
  Cevapla