Vücut bakımında dikkat edilmesi gereken 4 adım

13 Eylül 2017, 16:14
Vücut bakımında dikkat edilmesi gereken 4 adım

Soğuk havalardan en fazla cilt etkilenir. Cildi korumak içinde kış bakımına özen göstermek gerekir. Peki kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Cilt kış aylarında daha fazla neme ihtiyaç duyar. Soğuk havaların yanı sıra yeteri kadar su içmemek de ciltte kurumaya, kepeklenmeye ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Matlaşan cildi eski parlaklığına kavuşturmak için bu adımlara dikkat etmek gerekir. 

Vücudunuzu fırçalayın

Cildi yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirmek için kan dolaşımını hızlandırmak gerekir. Bunun içinde her gün düzenli olarak vücudu fırçalamak önemlidir. Fırçalama işlemi temiz kanın yüzeye çıkmasını, toksinlerin atılmasını ve vücudun doğal yağ üretiminin hızlanmasına yardımcı olur. Sabahları, doğal liflerden yapılmış bir fırça ile kuru cildiniz fırçalayabilirsiniz. Ancak göğüs ve boyun bölgesi çok hassas olduğu için fırçalamayın. 

Kese yapın

Kese, vücuttaki ölü deriyi atarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu işlem için vücudunuz ve keseyi sıcak su ile ıslatıp, topuklarınıza, dizlerinize ve dirseklerinize önem vererek vücudunuza masaj yapın. 

Soğuk duş alın

Dayanabildiğiniz bir soğukluktaki suda duş alın. Soğuk su kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Duş esnasında şu sırayı takip etmeniz gerekir; ilk önce ılık, sonra soğuk, tekrar ılık ve daha sonra yine soğuk su.

Vücudunuzu nemlendirin

Ciltteki ölü deriyi arındırdıktan sonra cilt bakımın en önemli adımı olan nemlendiriciyi ihmal etmeyin. Vücudu fırçalamak ve keselemek deri yüzeyindeki doğal yağları attığı için kaybedilen nemin geri kazandırılması gerekir. Banyo sonrası bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız, duş esnasında vücut kremini ıslak vücudunuza uygulayarak kremi akıtarak durulanabilirsiniz. 

KAYNAK : PUDRA.COM

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar