Kolajen nedir, ne işe yarar?

16 Eylül 2018, 08:18
Kolajen nedir, ne işe yarar?

Kolajen insan vücudundaki canlılığı ve esnekliği sağlayan önemli bir proteindir. Peki, kolajen yetersizliği olursa ne gibi olumsuz etkiler görülür? "Yasemin.com" ekibi olarak kolajen hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik...

Kolajen, cilt bakımına önem verenler için katkısı büyük bir proteindir. Vücudumuzda çok sayıda bulunan bir protein olan Kolajen, bağ dokusu, tendon, deri,  eklem, diş, tırnak, saç ve kemik olmak üzere birçok organın yapısında bulunmaktadır. 

Bu proteinin temel görevi ise dokulara destek sağlamak, doku ve organların canlı, aynı zamanda esnek kalmasına yardımcı olmaktır.

KOLAJEN NEDİR?

Kolajen bir bakıma kemik ve kaslarımızı birbirine bağlı tutan bir çeşit tutkal vazifesi görür. Yaşın ilerlemesi ve başka sebeplerden dolayı vücuttaki kolajen üretimi zamanla yavaşlar ve buna bağlı olarak da çeşitli kas ve kemik hastalıkları ortaya çıkar.

Kolajen üretiminin azalmasıyla birlikte ciltte de çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Örneğin; sarkma, kırışıklık, çizgiler, gözeneklerin tıkanması ile cansız ve mat bir görünüm, gözaltı karamaları ve yaşlı görünen bir cilt yapısı...

KOLAJEN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Soya ve soya ürünleri: Soya fasulesi, soya sütü, ve soya fasulyesinden elde edilen tofu peyniri gibi, soya bazlı besinler kolajen üretimine oldukça katkı sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler vücuttaki kolajen oranını arttırmak için iyi bir yardımcıdır. Özellikle roka, ıspanak ve lahana kolajen üretimi için bol bol tüketilmelidir.

A vitamini içeren besinler: Zengin bir A vitamini kaynağı olan havuç, kavun ve haşlanmış patates gibi besinler, kolajen desteği açısından önemli besin besinlerdir.

Sülfür içeren besinler: Sülfür içeren gıdalar, vücuttaki kolajen üretimini destekler ve cildin yaşlanmasının yavaşlamasını sağlar. Sülfür içeren besinler, kereviz, salatalık, siyah ya da yeşil zeytindir.

Isırgan otu: Her derde deva olan ısırgan otu ve ısırgan otu yağı başlı başına bir kolajen kaynağıdır. Isırgan otu cildin elastikiyetini korur ve bağ dokusunu geliştir. Isırgan otu aynı zamanda cilt kırışıklıklarını gidermeye yarar.

Üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdekleri her ne kadar ağızda acı bir tat bıraksada aslında çok iyi bir antioksidan ve kolajen kaynağıdır. Bir diğer faydası ise kan damarlarının genişlemesini sağladığı için kırışık oluşumunu engeller.   

Ispanak: Ispanak, bağ dokusunun güçlenmesini sağlar. İyi bir çinko ve demir kaynağı olan ıspanak, cildin zedelenmiş olan kolajen yapısının yenilenmesine yardımcı olur.

Ada çayı: Son derece yararlı bir bitki olan ada çayı, kan dolaşımının düzenlenmesini ve kolajen üretimini sağlamaktadır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar