Rapunzel sendromu nedir?

14 Eylül 2018, 08:02
Rapunzel sendromu nedir?

Son günlerde en çok konuşulan ve araştırılan Rapunzel sendromu nedir, Rapunzel sendromunun belirtileri nelerdir ve Rapunzel sendromunun tedavisi var mıdır? sizler için detaylı bir şekilde araştırdık. İşte rapunzel sendromu hakkında her şey...

Rapunzel sendromu, zihinsel engelli, sinir hastaları veya ruhsal bozuklukları olan insanlarda görülen saç yeme hastalığına verilen isimdir. Bu hastalığın asıl nedeni tıp dilinde 'trikofaji' olan yani davranış bozukluklarından dolayı oluşan bir hastalıktır. Bu sendromu yaşayan kişiler, saçlarını yutarak bağırsaklarının ciddi derece hasara uğramasına sebep oluyorlar. Uzmanların açıklamalarına göre daha önce görülen kömür veya toprak yemek gibi gıda olmayan maddeleri yemeği alışkanlık haline getirme alışkanlığı yani 'pika' olarak da tanımlandığını belirtiyor. 

PEKİ, RAPUNZEL SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Saç koparma,

- Bağırsakta büyük çapta tıkanmalar

- Midede veya bağırsaklarda birikmişi saç yığını

- Kusma ve mide bulantısı belirtileri bu sendroma yakalandığınızın belirtisidir.

RAPUNZEL SENDROMUNUN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Rapunzel sendromu yaşayan hastalıklara ilk cerrahi olarak müdahale edilmesi gerekir. Çünkü midede veya bağırsakta biriken saç yığınları ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yutulan saçları kimyasallarla çözüp, lazer yardımıyla ağızdan mideye ulaşarak tüp yoluyla da alınabilmesi mümkündür. Temizlenen mide ve bağırsaklar sonrasında kişinin kesinlikle psikolojik destek alması uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu sendromu yaşayan bazı kişilerde demir eksikliği, çölyak hastalığının da görüldüğü gözlemlendi.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar