Arnavut kremi (Aklık Kremi) nedir?Nasıl kullanılır?

24 Mayıs 2019, 08:10
Arnavut kremi (Aklık Kremi) nedir?Nasıl kullanılır?

Halk arasında son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Arnavut kremi diğer adı ile aklık kremi cildi beyazlatmak için kullanılan bir kremdir. Osmanlı dönemindeki Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunmuş olduğu iddia edilen Arnavut kremi nedir? Arnavut kremi nasıl kullanılır? Arnavut kremi ne işe yarar? Arnavut kremi nereden alınır? Arnavut kremi fiyatı nedir? öğrenmek için haberimizin detaylarına mutlaka bakmalısınız.

Arnavut kremi yüzyıllardır cildi beyazlatmak ve cilt lekelerini yok etmede kullanılan bir kremdir. Genel olarak cilt rengini açmak için tavsiye edilmesine karşın cilt lekelerini yok ettiği için pek çok kadın tarafından kullanılmaktadır. İlk olarak Osmanlı dönemindeki Balkan göçmeni kadınlar tarafından bulunmuş ve cilt güzellikleri ile meşhur Balkan kadınları sayesinde git gide tanınmış ve yaygınlaş olan Annavut kremi, ciltlerindeki çil, güneş lekesi ya da renk tonu dengesizliklerinden kurtulmak için uygulamaktadır. Arnavut kremi reçetesiz satılmasına karşın eczanelerde ve kozmetik mağazalarında rahatlıkla bulunabilir. Arnavut kremi alırken kesinlikle dikkatli olmalısınız. Bazı Arnavut kremlerinde cıva bulunmaktadır.  İnternetten bu ürünü almaya kalktığınızda kesinlikle içeriğinde civa yoktur yazısı ile karşılaşabilirsiniz. Arnavut kremi hem civalı hemde civasız olarak satılmaktadır. Civalı Arnavut kremleri belli bir kullanım sonra ciltte yıpranmalara, kansere ve diş çürüklerine yol açar.

arnavut kremi

Kadınların cilt beyazlaştırmak ve cilt tonunu dengelemek için tercih ettiği aklık kreminin ilk formülü aslında sedef ve egzama tedavisi içindir. İbni Sina’ya ait olan bu formül günümüzde geliştirilmiş ve içeriğine eklenen arbutin sayesinde etkisini göstermiştir. Doğal bir içeriği sahi olan Arnavut kreminin kullanım alanları ise;

- Kırışıklığa,

- Cildi Beyazlatmaya

- Sivilcelere

- Lekeler

- Sivilceleri yok eder

- Hücreleri yenilemeye ve cildi tazelemeye

- Yaşlanma etkilerini geciktirir

- Cildin renk tonunu eşitler

- Güneşin zararlı etkilerinden korur

- Cildin nem oranını dengeler

Arnavut kremi bilinen aksine asla cildi soymaz. Cilde sürüldüğünde deri tarafından emilir ve alta tabakadaki renk pigmentlerine etki eder. Bu sayede cilt rengi açılır ve cilt lekeleri zamanla kaybolur.

arnavut kremi

Arnavut kremi orjinal olanların fiyatı yüksek olduğundan eğer bu kremi alamıyorsanız evde Arnavut kremi yapabilirsiniz. Gerçeği gibi olmasa da cilde aklık ve veren arnavut kremi yapmak çok kolaydır. Ayrıca içinde civa ve kozmetik ürünler olmadığından gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İşte arnavut kremi tarifi;

MALZEMELER

Lanolin
Vazelin
Beyaz Kil
Arbutin Yağı
Neven Yağı
Portakal Suyu

HAZIRLANIŞI

Yarım çorba kaşığı lanolin ve vazelin eritilerek 2 tatlı kaşığı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı beyaz kil ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karşıma Arbutin Yağı ve Neven Yağı ekleyerek bir kavanozun içerisinde soğuması için bekletin. Oda sıcaklığında soğuması gerekmektedir. Asla buzdolabına koymayınız.

Arnavut kremi nereden alınır?

ARNAVUT KREMİ NASIL KULLANILIR?

Aklık kremi kullanımı oldukça basit bir kremdir. Günlük nemlendirici kremler nasıl kullanıyorsanız o şekilde kullanılması gerekmektedir. Arnavut kremini uygulanış şekli ise;

Her gün aynı saatte olmak üzere günde 1 defa sürülmesi yeterlidir.

Temizlenmiş cilde ince tabaka halinde sürülür.

Deri tarafından emilmesi için iyice ovalamanız gerekmektedir.

Kremi sürdükten sonra kesinlik 2 saat boyunca yüzünüzü yıkamayınız.

Kremi kullanmaya başladıktan sonra ilk etkisini 2 ay sonra göstermeye başlayacaktır. 4 ay sonra ise cilt renginde 4 tona kadar açıldığı bildirilmiştir. Arnavut kremini sadece yüzünüze değil boyun ve vücudunuza sürebilirsiniz.

ARNAVUT KREMİ YAN ETKİLERİ

Arnavut kremi doğru ve dozunda kullanıldığında yan etkisi ve zararı olmayan bir kremdir. Arnavut kremi alırken içeriğine mutlaka dikkat etmelisiniz civa içeren Arnavut kremleri dişler başta olmak üzere pek çok sorunlara neden olmaktadır. Civasız Arnavut kremi etkisi olumlu iken civa içeren Arnavut kremi belli bir dönemden sonra cildin dahada zarar görmesini sağlar.

ARNAVUT KREMİ FİYATI NEDİR?

Arnavut kreminin fiyatı 49,90 TL'dir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar