Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

11 Ekim 2018, 08:11
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Günümüzde ilk bakışta yapılan ultrason sonuçları, hamileliğin ilerleyen zamanlarında değişiklik göstermesi anne ve baba adaylarını şaşkına uğratabiliyor. Peki, hamilelikte cinsiyet en net ne zaman belli olur? Cinsiyeti tahmin etmenin yolları var mıdır? İşte yanıtı...

Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyeti daha rahme düştüğünden itibaren bellidir. Ancak bunun dışarıdan anlaşılabilmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Ultrason cihazına bakılarak anlaşılan cinsiyet öğrenimi, en erken 3. ay sonunda yani ortalama 13. haftalarda belli olsa da kesin sonuç için 20. hafta civarı beklenmelidir.

13. haftalarda anne adaylarına uygulanan ikili tarama testi cinsiyet belirleme için uygulanmasa da bu işlemde bebeğin organları incelenir. Down Sendromu rahatsızlığının olup olmadığını belirleyen bu işlemde iskelet sistemine bakılırken bacak aralarındaki genital tüberküle bakılır.

Genital tüberkül horizontal plana 45 dereceden daha yüksek açıdan görüntü veriyorsa erkek fetüs, 45 derecenin altında açı veriyorsa dişi fetüs olarak yorumlanır. Ancak yine de kesinliği yoktur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar