Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Cinsiyeti kim belirler?

17 Nisan 2019, 15:35
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Cinsiyeti kim belirler?

Günümüzde ilk bakışta yapılan ultrason sonuçlarının hamileliğin ilerleyen zamanlarında farklılık göstermesi anne ve baba adaylarını şaşkına uğratabiliyor. Peki, hamilelikte cinsiyet en net ne zaman belli olur? Bebeğin cinsiyeti anneden mi yoksa babadan mı gelir? Bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin eğlenceli yolları var mıdır? İşte yanıtı...

Halk arasında hamileliğin oluşumuna dair en çok merak edilen konulardan birisi de bebeğin cinsiyetinde anne adayının mı yoksa baba adayının mı daha baskın olduğudur. Bizde bebek cinsiyetinin nasıl meydana geldiğini, en net ne zaman anlaşıldığını ve cinsiyet tahmin etmenin eğlenceli yollarını sizler için derledik. En erken 3. ayın sonunda tespit edilebilen bebek cinsiyetinin oluşumunda izlenen adımlar ise şöyle:

İnsan vücudunda 23'er tane olmak üzere toplamda 46 kromozom mevcuttur. Erkeğin kromozomlarından 2 tanesinde bulunan kromozom, cinsiyeti belirler. (X,Y). Kadınlarda ise bu 2 kromozom türü (X,X)'tir. Hamileliğin oluşması için bu kromozomların yarılanması şarttır.

BEBEĞİN CİNSİYETİ TAHMİN EDİLİR Mİ? KİLO CİNSİYETİ ETKİLER Mİ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Yani erkekteki (X,Y) kromozomu X ve Y olmak üzere ikiye ayrılıyor. Spermlerin bazıları X'te bazıları da Y'de taşınıyor. Kadınlarda da X ve X diye sınıflandırılıyor. Sperm ile birleşen yumurtadaki iki adet (X, X) kromozomuna erkekten gelen sperm hücresi cinsiyeti belirler. Burada X'in mi yoksa Y'nin mi dölleneceği şanstır. Buradan da anlaşılacağı gibi bebeğin cinsiyetini tamamen erkek yani baba adayı belirliyor.

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyeti daha rahme düştüğünden itibaren bellidir. Ancak bunun dışarıdan anlaşılabilmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Ultrason cihazına bakılarak anlaşılan cinsiyet öğrenimi, en erken 3. ay sonunda yani ortalama 13. haftalarda belli olsa da kesin sonuç için 20. hafta civarı beklenmelidir. 13. haftalarda anne adaylarına uygulanan ikili tarama testi cinsiyet belirleme için uygulanmasa da bu işlemde bebeğin organları incelenir.

bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Down Sendromu rahatsızlığının olup olmadığını belirleyen bu işlemde iskelet sistemine bakılırken bacak aralarındaki genital tüberküle bakılır. Genital tüberkül horizontal plana 45 dereceden daha yüksek açıdan görüntü veriyorsa erkek fetüs, 45 derecenin altında açı veriyorsa dişi fetüs olarak yorumlanır. Ancak yine de kesinliği yoktur.

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ TAHMİN ETMENİN EĞLENCELİ YOLLARI

Bebek müjdesi alındığı zaman aile fertleri arasında heyecanla beklenen en özel an, bebeğin cinsiyetini tahmin etmek ya da bilmektir. Doğruluğundan emin olmasak da halk arasında en yaygın bilinen ve bazen tutan da cinsiyet tahminlerini sizler için sıraladık...

- KALP ATIŞI 

bebeğin kalp atışları

Özellikle de ilk haftalarda düşük riskine karşılık annelerin ultrason esnasında duyamadığında korktuğu kalp atışı, dakikada 140'ın üstüne çıkıyorsa bebeğin cinsiyeti kız olduğu tahmin ediliyor.

- KIRMIZI LAHANA TESTİ

kırmızı lahana

Kış sebzelerinden biri olan lahanayı kaynatıp suyunu köşeye ayırın. Suyun içine birkaç damlalık idrarınızı bırakın. Eğer su mor olursa erkek, pembe olursa kız bebek olacağı tahmin ediliyor.

- YÜZÜK

yüzüğe ip bağlamak

Yüzüğünüzü ipe sarıp sırtüstü vaziyette uzanın. Farklı bir kişi ipinden tutarak göbeğe doğru sarkıtsın. Yüzük ileri-geri hareket ederse erkek, yuvarlak oluşturursa kız olacağı tahmin ediliyor.

- SARIMSAK

1 diş sarımsağı yiyip...

1 diş sarımsağı yedikten sonra cildinizde kokuyu çok ağır hissediyorsanız erkek, kalkmıyorsa kız olacağı tahmin ediliyor. Tüm bu yöntemler sadece bir ihtimaldir, kesinliği yoktur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar