Bebeğin cinsiyetini kim belirler? Cinsiyet ne zaman belli olur?

15 Mart 2019, 11:37
Bebeğin cinsiyetini kim belirler? Cinsiyet ne zaman belli olur?

Günümüzde ilk bakışta yapılan ultrason sonuçlarının hamileliğin ilerleyen zamanlarında farklılık göstermesi anne ve baba adaylarını şaşkına uğratabiliyor. Peki, hamilelikte cinsiyet en net ne zaman belli olur? Bebeğin cinsiyeti anneden mi yoksa babadan mı gelir? Cinsiyeti tahmin etmenin yolları var mıdır? İşte yanıtı...

Halk arasında hamileliğin oluşumuna dair en çok merak edilen konulardan birisi de bebeğin cinsiyetinde anne adayının mı yoksa baba adayının mı daha baskın olduğudur. Bizde bebek cinsiyetinin nasıl meydana geldiğini sizler için derledik. En erken 3. ayın sonunda tespit edilebilen bebek cinsiyetinin oluşumunda izlenen adımlar ise şöyle:

bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilir

İnsan vücudunda 23'er tane olmak üzere toplamda 46 kromozom mevcuttur. Erkeğin kromozomlarından 2 tanesinde bulunan kromozom, cinsiyeti belirler. (X,Y). Kadınlarda ise bu 2 kromozom türü (X,X)'tir. Hamileliğin oluşması için bu kromozomların yarılanması şarttır. Yani erkekteki (X,Y) kromozomu X ve Y olmak üzere ikiye ayrılıyor. Spermlerin bazıları X'te bazıları da Y'de taşınıyor. Kadınlarda da X ve X diye sınıflandırılıyor. Sperm ile birleşen yumurtadaki iki adet (X, X) kromozomuna erkekten gelen sperm hücresi cinsiyeti belirler. Burada X'in mi yoksa Y'nin mi dölleneceği şanstır. Buradan da anlaşılacağı gibi bebeğin cinsiyetini tamamen erkek yani baba adayı belirliyor.

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyeti daha rahme düştüğünden itibaren bellidir. Ancak bunun dışarıdan anlaşılabilmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Ultrason cihazına bakılarak anlaşılan cinsiyet öğrenimi, en erken 3. ay sonunda yani ortalama 13. haftalarda belli olsa da kesin sonuç için 20. hafta civarı beklenmelidir.

bebeğin cinsiyetini kim belirler

13. haftalarda anne adaylarına uygulanan ikili tarama testi cinsiyet belirleme için uygulanmasa da bu işlemde bebeğin organları incelenir. Down Sendromu rahatsızlığının olup olmadığını belirleyen bu işlemde iskelet sistemine bakılırken bacak aralarındaki genital tüberküle bakılır.

Genital tüberkül horizontal plana 45 dereceden daha yüksek açıdan görüntü veriyorsa erkek fetüs, 45 derecenin altında açı veriyorsa dişi fetüs olarak yorumlanır. Ancak yine de kesinliği yoktur.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar