Normal doğum nedir, faydaları neler? Doğum sonrası bakım önerileri

14 Haziran 2019, 07:47
Normal doğum nedir, faydaları neler? Doğum sonrası bakım önerileri

Normal doğum korkusu yaşayan hamilelerin gönlünü rahatlatacak ve faydalarını duyduktan sonra normal doğum gerçekleştirmek isteyecekleri bilgileri sizler için mercek altına aldık. En sağlıklı doğum yöntemi olarak bilinen normal doğumun anne ve bebek için faydalarını haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz...

Doğum yaptıktan sonra annenin hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlayan normal doğum, günümüzde pek çok anne adayına korkutucu gelse de aslında tercih edilmesi gereken ilk ve en sağlık doğum yöntemidir. Halk arasında dilden dile dolaşan olumsuz söylentiler ya da deneyimler doğum korkusu psikolojisi içinde olan anne adaylarını direkt olarak etkilemektedir. Ancak burada düşünülmesi gereken odak nokta; her kadının bedeninin kendine has özelliklerde olduğu ve herkeste aynı durumların yaşanmayacağıdır. Bunun tıbbi açıdan uygunluğunu en iyi doktorlar belirleyebileceği gibi, tercih edilecek olan doğum yönteminde anne adayının gerek bedenen gerek ruhsal olarak kendini hazırlaması oldukça önemlidir. Normal doğum kaygısı yüzünden ülkemizde giderek artan sezaryen yöntemi, normal doğumla dünyaya gelen bebeklere göre dünyaya daha zor adapte olur ve daha bunun gibi nice dezavantajlar görülebilir.

NORMAL DOĞUM HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN DURUMLAR

''DOĞUMUN KOLAY GEÇMESİ İÇİN NE YAPILMALI?'' başlıklı haberimizi okumak için TIKLAYIN

NEDEN NORMAL DOĞUM YAPILMALI? NORMAL DOĞUMUN FAYDALARI...

- Anne adayının ve bebeğin sağlığını riske atmadan sağlıklı bir şekilde doğumunu gerçekleştirmesine neden olur. İsminden de belli olduğu gibi her şey doğaldır.

- Günümüzde sıklıkla tercih edilen sezaryen, aslında normal doğumun yerine seçilebilecek bir yöntem değildir. Sezaryen doğum, normal şartlar altında yapılmasının tehlikeli olduğu durumlarda başvurulduğu yöntemdir.

- Normal doğum yönteminde ameliyat uygulanmayacağı için anesteziye ihtiyaç duyulmayacaktır.

- Normal doğum yapacak olan anne adaylarının bebek dünyaya geldikten sonra kanama ve enfeksiyona yakalanma gibi riskleri yok denecek kadar aza inecektir.

- Hastanede kalma süresi azalacaktır, hızlı bir şekilde toparlanarak evlerine gidebilirler.

normal doğumun faydaları

- Anestezi almayacağı için bilinci açık olan anneler, bebeklerini daha rahat ve sorunsuz bir şekilde emzirebilir.

- Yapılan çalışmalara göre, normal doğum ile dünyaya gelecek olan bebekler doğum kanalından geçerek bazı faydalı bakteriler ile karşılaşacağı ve bununda bağışıklık sistemini güçlendireceği görülmüştür.

- Diğer doğum yöntemlerine göre kıyaslandığında normal doğumda, zaruri durumda çok az ya da hiç müdahale edilmemektedir. Suni sancı verilmeden doğumun kendiliğinden gelişmesi beklenir. Doğum esnasında anne adayının kendini güven içerisinde hissetmesi esas alınır. Bu nedenle ister yatarak ister ayakta hatta çömelerek bile doğum yapıldığı bilinmektedir.

DOĞUM SONRASI BAKIM NASIL YAPILIR?

Hem bedenen hemde ruhsal anlamda birçok yeniliklerin kendini gösterdiği hamilelik dönemi göstergeleri, yalnızca doğum anına kadar değil doğum sonrasındaki en az 3 ayı da kapsamaktadır. Anne vücudunun iyileşme süreci her kadında olması gereken doğal bir süreçtir. Ancak doğru bakım önerileri ile bu süreci hızlandırmak mümkündür. Peki bu süreçte anneler neler yapabilir? İşte o öneriler...

Doğum sırasında gerçekleştirilen Epizyotomi kesiğinin enfeksiyon kapmaması için pedleri 3-4 saatte bir değiştirin.

Tuvaleti yaptıktan sonra,genital bölge temizliği için suyu ılık dökün ve gazlı bezle yavaşça kurulayarak temizleyin. İdrar ve dışkı sonrası daima önden arkaya doğru silin. Günde 1 defa da ılık su dolu küvette 15 dakika kadar oturun. Sıcak kompres ağrılarınızı dindirecektir.

Hamilelik döneminden doğum sonrasına kadar muhakkak uygulanması gerektiği önerilen Kegel egzersizleri, doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır.

''DOĞUMDA BEBEĞİN BAŞININ ÖNDE GELMESİNİN HİKMETİ NEDİR?'' haberini okumak için TIKLAYIN

EPİZYOTOMİ NEDİR, DOĞUM DİKİŞİ BAKIMI NASIL YAPILMALI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

NORMAL DOĞUMDA DİKİŞ ATILIR MI?

Bebeğin daha kolay çıkması için vajinanın olduğu bölgeye ufak bir kesi atılması 'Epizyotomi' olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerekli görüldüğünde uygulanan bu kesinin doğum sonrası kapanması için dikiş atılması gerekir. Bu dikişler kesinin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir.

Doğum sırasında doktorun atacağı dikiş normal ise dikişlerin düşmesi 1 ay kadar bir zamanı kapsayabilecek iken daha uzunda sürebilir. Ancak Epizyotomi tercih edilmişse dikişler kendiliğinden eriyecektir.

Normal doğum dikişlerinin yeniden açılmaması ve hijyenik olması için bazı müdahalelerde bulunabilirsiniz. İşte o öneriler...

Sıcak kompres uygulayın: İçi sıcak su dolu bir küvette oturarak dikişlerini rahatlatabilirsin.

Tuvalet sonrası ılık su ile bastırmadan üstten bir temizlik yapabilirsiniz.

Kanaman ve akıntın olacağı için pedini sık sık değiştir. Aksi halde enfeksiyon oluşabilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar