Hamileyken sıcak suya girmek zararlı mı?

21 Mart 2019, 07:25
Hamileyken sıcak suya girmek zararlı mı?

Hamilelik döneminde tercih edilmesi istenen kaplıcaların ya da sıcak su küvetlerin anne adayına veya bebeğe karşı risklerinin olup olmadığını sizler için araştırdık. İşte hamilelik döneminde sıcak su ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler...

Kış aylarında tercih edilen tatil beldelerinden birisi de kaplıcanın olduğu bölgelerdir. Kas ağrılarını hafifletmek için sıcak su ile dolu küvetleri ya da kaplıcaları tercih eden hamilelerde gevşeme niyetiyle girilen sıcak sularda dikkat edilmesi gereken önemli kriterler vardır.

Suyun aşırı derecede sıcak olması hipotermi riskini arttırarak, bebeği ve anne adayını tehlikeye atabilir.

SICAK SUYUN HAMİLELER İÇİN RİSKLERİ NELER?

Yapılan araştırmalara göre, hamileliğinin ilk üç ayında uzun süreli sıcak suda kalan anne adaylarının bebeklerinde doğum kusurları tespit edilmiştir.

Uzmanlar, hamile kadınlarda kaplıcayı ve sıcak suyu önermiyor. Ayrıca banyo yaparken bile su sıcaklığının 37-38 derecenin altında olması gerektiğine dikkat çekiyor. 

Bebeğe olan sakıncalarının dışında, tansiyon veya kalp hastalığına sahip anne adaylarının daha fazla dikkat etmelidir. Aşırı sıcak su ciltte deformasyonlara yol açabilir.

 HAMİLELER BANYO YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Normal zamana göre daha fazla çalışan ter bezleri özellikle de kavurucu sıcakların arttığı yaz aylarında ciddi cilt problemlerini tetikler. Bu durumdan dolaylı olarak olumsuz etkilenen bebek için de annenin vücudunun temiz ve bakımlı olması oldukça büyük bir önem taşır. Banyo yaparken uzun süreli durmamaya gayret göstererek en fazla 15 dakikada duşunuzu alıp çıkmalısınız. Aksi halde yine cilt sorunları görülebilir. Her ihtimale karşılık evde tek olun ya da olmayın kesinlikle kapıyı kilitlemeyin ve ıslak zemine ayağınızla basmayın!

Enfeksiyon riskine karşılık ayakta alınması gereken duş sırasında kullandığınız ürünlerin tamamen organik olmasına da dikkat edin...

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar