Hamilelikte 'Folik Asit' tüketimi

06 Aralık 2018, 08:14
Hamilelikte 'Folik Asit' tüketimi

Hamilelik döneminde Folik Asit ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olan yiyecekleri tüketerek bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Peki hangi besinlerde Folik Asit var?

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen anne adayları beslenmelerine her zamankinden daha çok dikkat etmelilerdir. Karnınızdaki bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmak için gerekli vitamin, protein, kalsiyum ve mineralleri almak gerekir.

Hamilelik döneminde aşırıya kaçmadan ideal bir kilo almak, doğum sonrasında zayıflamanızı da kolaylaştıracaktır.

Uzmanlar, hamile kalmadan 3 ay önce Folik asit tüketimine başlanması gerektiğini belirtmelerinin yanı sıra hamilelikte de folik asit tüketimine yer vermeleri gerektiğini söylüyor.

HANGİ BESİNLER FOLİK ASİT İÇERİR?

Fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve vücut dokularının tamamlanması bakımından önemli olan Folik Asit tüketimi, anne adaylarında günlük olarak 600 mcg kadar tüketilmesi gereken bir kaynaktır.

Doktor onayıyla beraber alınabilecek olan folik asit ilaçlarının haricinde doğal yollarla da karşılanabilir. Eğer doktor ilaç kullanımını uygun görmezse folik asit içeren gıdaları tüketerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

FOLİK ASİT İÇEREN GIDALAR

1- Yeşil yapraklı ot ve sebzeler:  Lahana, kıvırcık, marul, kereviz, patlıcan, mısır, soya fasulyesi, bamya, brokoli, karalahana.

2- Meyveler: Nar, portakal, muz, domates suyu, papaya, mango, kivi, avokado.

3- Tohumlu gıdalar: Ceviz, yer fıstığı fındık, ay çekirdeği.

4- Diğerleri: Yumurta, bütün baklagiller, tahin, çay, buğday ekmeği ve tahıllar.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar