Tüp bebek tedavisinin aşamaları neler?

07 Şubat 2019, 08:16
Tüp bebek tedavisinin aşamaları neler?

Anne ve baba olmak isteyen çiftler doğal yollarla çocuk sahibi olamıyorsa tüp bebek tedavisine başvurabiliyor. Peki tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor? Tüp bebek tedavisi ile ilgili bilinmesi gereken her şey...

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin bu isteklerine kavuşmaları için başvurduğu tıbbi yöntem olan tüp bebek tedavisi, yüzde 20 ile 65 arasında olumlu bir sonuç verir. Çok merak edilen tüp bebek tedavisiyle ilgili bilinmesi gerekenler ise şöyle:

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR, SÜREÇ NASIL İLERLER?

Yumurtanın rahim dışında döllenmesi ve sonrasında rahme yerleştirilme işlemiyle bebek elde etme işlemidir. Uygulanan tedaviden olumlu sonuç elde etme şansı çiftlerin özelliklerine göre değişir ve herkes bu yöntemi denemek için uygun olmayabilir.

TÜP BEBEK MERKEZDE Mİ MUAYENEDE Mİ YAPILMALI?

Tüp bebek tedavisinin muayenede gerçekleştirilmesindense tüp bebek merkezlerinde yapılması daha doğrudur. Güven verici olmayan yerlerde ve şartlarda uygulanan tedaviler, hem moral bozukluğuna hemde vakit kaybına neden olur.

EN FAZLA KAÇ KEZ DENENEBİLİR?

Uzmanların açıklamalarına göre tüp bebek tedavisi için 3 kere denemek idealdir. Deneme sayısı arttıkça başarı ihtimalinin azalacağı biliniyor. 

KADININ YAŞININ TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEKİ YERİ NEDİR?

Tıpkı normal hamileliklerde olduğu gibi yaş ilerledikçe doğurganlık üretimi azalır. Buna bağlı olarak da 23-34 yaş grubunun tüp bebek ihtimali daha fazladır. 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DÜŞÜK İHTİMALİ NE KADAR?

Doğal yollardan gerçekleştirilen hamileliklere göre tüp bebek tedavisiyle elde edilen hamilelikte düşük riski daha fazladır. Kısırlık bu riski tetikler.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ UYGULAYAN KADIN NASIL BESLENMELİ?

Tedavi için özel olarak uygulanan bir beslenme listesi yoktur. Ancak, anne olmak isteyen kişinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral değerlerinin yerine getirilmesi için sağlıklı besinler tüketmesi gerekir. Bu beslenme şekli içinde en ideal seçim sebze ağırlıklı olan Akdeniz diyetidir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar