Hamileyken saç kestirme ve boyatma zararlı mı?

15 Mart 2019, 08:17
Hamileyken saç kestirme ve boyatma zararlı mı?

Hamilelik döneminde saç bakımıyla ilgili en çok merak edilen iki konu saç kestirme ve boyatmadır. Günümüzde sıklıkla tartışmaya konu olan bu iki durumun bebek için herhangi bir etkisinin olup olmadığını bilmek ise çok önemli. Peki hamileyken saç kestirilir mi? Hamilelik döneminde saç boyatmanın sakıncası var mı?

Toplum arasında yayılmış olan yanlış düşüncelerden biriside hamilelik döneminde saçların kesilmesi halinde anne karnındaki bebeğin ömrünün kısaldığıdır. Doğruluğu bulunmayan görüşler karşısında anne adaylarının kafaları karışabilir ve bu batıl düşüncelerden dolayı saçlarını kestirmek istemeyebilirler. Bakımlı ve sağlıklı görünmeye önem veren kadınlar, bu dönemde hormonlardan dolayı daha fazla hassas ve narin olacağı için kendilerinde yenilikler yapmak onları pozitif hissetmelerini sağlayacaktır.

Uzmanlar ise bu konuyla ilgili hamilelikte saç kestirmenin herhangi bir sakıncası olmadığına dikkat çekiyor.

HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK SAKINCALI MI?

Hamileliğin ilk trimesterında bebeğin organları geliştiği için uzmanlar, bu ilk üç ayda saç boyamayı önermese de çok isteyen anne adayları boyatabilir. Çünkü saçlarda kullanılacak olan boya bebeğe saç teli ile değil deri yoluyla geçebilir. Boyanın saç derisine temas etmesi içerisindeki kimyasallardan dolayı bebekte sıkıntı oluşturabilir.

Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda hamileyken saç boyatmanın bebekte sakatlık etkilerinin oluşturduğu yönünde delil bulunmamaktadır. Ancak, yinede her ihtimale karşılık hamilelikte saç boyatmamaya özen göstermelisiniz.

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMIYLA İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saç boyama konusunda kararlıysanız her ihtimale karşılık hamileliğin üçüncü ayından sonra deneyin.

Kimyasal içermeyen tamamen organik olan boyaları tercih edin.

Saçınızı boyadıktan sonra saç diplerinizi iyice yıkayın.

Boyanın içinde amonyak olmamasına dikkat edin.

Tercih edebileceğiniz en ideal boya türü kınadır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar