Hamileyken saç kestirme ve boyatma zararlı mı? Hamilelikte saç bakımı...

09 Mayıs 2019, 11:45
Hamileyken saç kestirme ve boyatma zararlı mı?  Hamilelikte saç bakımı...

Hamilelik döneminde saç bakımıyla ilgili en çok merak edilen iki konu saç kestirme ve boyatmadır. Günümüzde sıklıkla tartışmaya konu olan bu iki durumun bebek için herhangi bir etkisinin olup olmadığını bilmek ise oldukça önemlidir. Peki hamileyken saç kestirilir mi? Hamilelik döneminde saç boyatmanın sakıncası var mı? Hamileler kendilerine bakım yaparken nelere dikkat etmeli? Evde saç boyamanın risksiz püf noktaları...

Toplum arasında yayılmış olan yanlış düşüncelerden biriside hamilelik döneminde saçların kesilmesi halinde anne karnındaki bebeğin ömrünün kısaldığıdır. Doğruluğu bulunmayan görüşler karşısında anne adaylarının kafaları karışabilir ve bu batıl düşüncelerden dolayı saçlarını kestirmek istemeyebilirler. Bakımlı ve sağlıklı görünmeye önem veren kadınlar, bu dönemde hormonlardan dolayı daha fazla hassas ve narin olacağı için kendilerinde yenilikler yapmak onları pozitif hissetmelerini sağlayacaktır. Uzmanlar anne adaylarının kendilerine bakım yapmaları ve saçlarını kestirmenin ne anne adayına ne de bebeğe zarar vereceğini savunuyor. Ancak, doğal olmak şartıyla! Bu dönemde kimyasal maddelere maruz kalmamak bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK SAKINCALI MI?

hamilelerin saçlarını boyatması sakıncalı mı

Hamileliğin ilk Trimesterında bebeğin organları geliştiği için uzmanlar, bu ilk üç ayda saç boyamayı önermese de çok isteyen anne adayları boyama işlemi uygulatabilir. Çünkü saçlarda kullanılacak olan boyanın içindeki maddeler bebeğe saç teli ile değil deri yoluyla geçerse geçer. Bu nedenle mümkün olduğunca saç derisine temas ettirilmeden boyama yapılması gerekir. Bu dönemde her ne kadar kimyasallardan uzak durmaya çalışsanız da maalesef ki 'organik' adı altında pek çok kimyasal içerikli ürün satılabilmektedir.

hamileyken saç boyanır mı

SAÇ BOYATMANIN BİLİMSELLİĞİ: Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda hamileyken saç boyatmanın bebekte sakatlık etkilerinin oluşturduğu yönünde delil bulunmamaktadır. Ancak, yinede her ihtimale karşılık hamilelikte saç boyatmamanız daha iyidir.

HAMİLELİKTE RİSKSİZ BİR ŞEKİLDE SAÇ BOYAMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Her kafadan ayrı bir ses çıktığı için annelik iç güdüsüyle saç boyama konusunda bebeğinizin sağlığı için endişe edebilirsiniz. Ancak alacağınız bazı ufak önlemlerle yaşanması muhtemel olan bazı riskleri en aza indirmeniz mümkün! Bu evrede saçlarınız daha hızlı uzayacağından dolayı normal boyanın haricinde dip boyaya ekstra ihtiyaç duyabilirsiniz. Kat kat boya işleminden kaçınmak için saçınızı ne kadar geç boyarsanız o kadar iyidir.

hamilelikte saç boyamak zararlı mı

Hamilelik döneminde saçlarınızda renk değişikliği konusunda bir farklılık yapmak istiyorsanız, kafanıza komple boya uygulamak yerine ombre, röfle ya da gölge yaptırarak riski yok denecek kadar aza indirebilirsiniz. Boya işlemini yapacağınız ya da yaptıracağınız mekanın yeterince havalandırılmış olmasına dikkat edilebilir. Boyanın vücudunuza temas etmemesi için muhakkak eldiven takmayı ihmal etmemelisiniz.

KUAFÖRLÜK YAPAN HAMİLELER DİKKAT!

Hem hamile olup hem de mesleği kuaför olan kadınların diğer anne adaylarına göre dezavantajı daha fazladır. Solunum yoluyla etkisi altında kalınan saç boyası ya da benzeri kimyasal içerikli maddeler meslek sahibi olan hamile kadını ve bebeğini olumsuz etkileyebilir. Kuaför olan hamilelerin doğum yaptıkları zaman bebeklerinin daha düşük doğum ağırlığına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMIYLA İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

hamilelikte saç kestirme ve saç boyatma

- Saç boyama konusunda kararlıysanız her ihtimale karşılık hamileliğin üçüncü ayından sonra boyama işlemini deneyin.

- Kimyasal içermeyen tamamen organik olduğundan emin olduğunuz boyaları tercih edin.

- Saç boyasını kullanım talimatında belirtilen süreden daha fazla saçınızda bekletmeyin.

- Saçınızı boyadıktan sonra saç diplerinizi iyice yıkayın.

- Boyanın içinde amonyak olmamasına dikkat edin.

- Tercih edebileceğiniz en ideal boya türü kınadır.

HAMİLEYKEN SAÇ KESTİRİLİR Mİ? BEBEK İÇİN ZARARI VAR MI?

hamileyken saç kestirme

Halk arasında hamilelik dönemiyle ilgili birçok konuşulan konulardan birisi de anne adaylarının saçını kestirmesi ile bebeğin yetersiz beslenme ihtimalidir. Böyle düşünmelerinin ana sebebi ise vücuda giren gıdaların bebek için faydalı olmasının yerine saça gittiği düşüncesidir. Ancak bunun bilimsel bir doğruluğu yoktur. Kulaktan dolma bilgiler yerine uzmanları dinleyerek hamilelerin saçlarını kestirmesinin bir sakıncası olmadığını öğrenebilirsiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar