Ovülasyon dönemi nasıl hesaplanır?

15 Aralık 2018, 08:39
Ovülasyon dönemi nasıl hesaplanır?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız denediğiniz yöntemleri ovülasyon yani yumurtlama dönemine denk getirerek bebek sahibi olma ihtimalini kuvvetlendirebilirsiniz. Peki ovülasyon dönemi nasıl hesaplanır?

Anne ve baba olmak isteyen çiftlerin çocuk sahibi olmak için denedikleri yöntemleri hamilelik şansının arttığı ovülasyon (yumurtlama) döneminde uygulanması daha etkilidir. Bu bakımdan yumurtlama döneminin belirlenmesi ve ona göre hareket edilmesi oldukça önemlidir. Bu döneme yakın zamanlarda girilen fiziksel yakınlık bebek şansını arttıracaktır. Düzenli bir regl süreci olan kadınlarda yumurtlama olayı regl kanamasından ortalama 2 hafta önce meydana gelir. Ovülasyon (yumurtlama) dönemi en kolay böyle belirlenir.

REGL DÖNEMİ 28 GÜN OLANLAR İÇİN HESAPLAMA

Regl olma süreci 28 olan kadınlar regl olmadan 17 ya da 18 gün önce 1 hafta boyunca 2-3 günde bir fiziksel yakınlık halinde bulunmalıdırlar. 

REGL DÖNEMİ 30 GÜN OLANLAR İÇİN HESAPLAMA

Her 30 günde bir regl olan kadınlarda yumurtlama hesabı için regl kanamasının başladığı ilk günden 16. güne kadar yumurtlama hesaplanmalıdır.

REGL DÖNEMİ DÜZENSİZLER İÇİN...

Regl dönemine ne zaman gireceği belli olmayan kadınlarda ovulasyon dönemini tespit etmek daha zordur. Ancak, regl kanamasından önce ortalama 14 gün önce yumurtlama meydana gelir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar