En geç kaç yaşında hamile olunmalı?

19 Aralık 2018, 17:20
En geç kaç yaşında hamile olunmalı?

Bebek düşünen çiftlerin hamilelik planını en geç kaç yaşlarına kadar ertelemesi gerektiğini sizler için araştırdık. Kadın ve erkeklerde doğurganlık en fazla ve en az ne zaman olur? İleri yaşta hamile kalınabilir mi?

Evlilik yolundaki çiftlerin düğün sonrasında acele ettiği ya da birkaç sene sonrasına ertelediği çocuk planı, alınması gereken en önemli kararlardandır. Çiftlerin 'Ne zaman çocuğa sahip olunmak istendiği ve kaç çocuk düşünüldüğü' evlilik öncesinde konuşulması gereken en temel konulardan biridir. Anne ve baba olmak isteyen kişilerin bu isteklerini kolay gerçekleştirmeleri ve hayal kırıklığı yaşamamaları için doğru zamanda hamilelik planlamaları önemlidir. Peki en geç ne zamana kadar hamile olunabilir? İşte cevabı...

Üreme dönemindeki kadınlarda yaşın büyümesiyle birlikte doğurganlık azalır. Bunun sebebi, yumurtalıkların yaş ilerledikçe kalitesizleşmesi ve sayısının azalmasıdır. Buna bağlı olarak da bebek sahibi olmakta güçlüğe, sağlıksız yollardan döllenmeye, kusurlu bebek doğumuna ve düşük riskini sık yaşaya sebep olur.

DOĞURGANLIK EN FAZLA VE EN AZ HANGİ YAŞLARDA OLUR?

Kadınlarda doğurganlık ihtimalinin en fazla olduğu yaş aralığı 20'li yaşlarda iken, 32'den sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. 37 yaş civarında birden düşük yaşayan üreme organı 40'lı yaşlarda kaybedilir. Erkeklerde ise doğurganlık ihtimali 50'den sonra azalır. Bu yaşlardan sonra anne ve baba istisnai bir durumdur.

KAYNAK : OP. DR. BANU ÇİFTÇİ'YLE HAMİLELİK & DOĞUM KİTABI

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar