Hamilelere implant yapılır mı?

12 Ocak 2019, 08:01
Hamilelere implant yapılır mı?

Hamilelikte diş sağlığı üzerine merak edilen en yaygın konulardan birisi de implant tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağıdır. Peki hamilelere diş implantı yapılır mı? Anneye ya da bebeğe zararı var mı? İşte cevabı..

Sağlıklı bir hamilelik döneminin öncesinde yapılması gereken kontrollerin başında ağız ve diş sağlığı geliyor. Diş ağrısı çekmemek adına implant tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağı konusunda uzmanlar, bu tedavinin cerrahi bir işlem gerektirdiği için hamilelik öncesinde yada sonrasında uygulanmasını daha doğru buluyor.

implant tedavisi

Özellikle de hamileliğin 1. ve 3. trimester'ında diş tedavisi uygulamanın sakıncalı bir durum olduğunu belirten uzmanlar, değişen hormonlar nedeniyle dişlerin daha hassas bir yapıya bürünebileceği belirtiyor. Anne adayının canını yakacak bir rahatsızlık ya da diş eti kanaması varsa diş hekimine gidebilir. Bunların dışındaki sorunların tedavisinin hamilelikte sıkıntı olabileceği savunuluyor.

hamilelikte implant tedavisi

HAMİLEYKEN İMPLANT TEDAVİSİ OLUR MU?

Anne adaylarının implant tedavisine başlamaması gerektiğini belirten uzmanlar, cerrahi bir işlem olduğu için bu durumun riskli olduğunu söylüyor. Ayrıca bu işlem yapılsa bile hasta kişinin 5-7 gün sonra antibiyotik kullanması gerekiyor.

hamilelikte diş tedavisi

Sonuç olarak, hamile kalmadan önce implant uygulayıp, hamilelik sonrasında da dişin üzerine yapılacaklar konusunda bir planlama yapılmalı ya da tedavisi süreci tamamen doğumdan sonra yapılmalıdır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar