Arda Turan-Berkay Şahin davasında önemli gelişme

11 Kasım 2019, 09:30
Arda Turan-Berkay Şahin davasında önemli gelişme

Ünlü şarkıcı Berkay Şahin ile Milli Futbolcu Arda Turan arasında görülen davada, Arda Turan taciz suçundan beraat etmişti. Şahin'in bu karara yaptığı itiraz reddedildi

Şarkıcı Berkay'ın, Arda Turan'ın beraatine yönelik yaptığı itiraz, bir üst mahkeme tarafından engelledi. Böylelikle istinaf engeli de kalkmış oldu. Bu konuyla ilgili, Berkay ve Özlem Ada Şahin çiftinin avukatlarından bir açıklama geldi. Açıklama şu şekilde:

"Müvekkilimiz Berkay Şahin ve Özlem Ada Şahin ile ilişkili olarak adli makamlara intikal etmiş bir olay hakkında bazı basın yayın organlarında, gerçek dışı haberlere yer verilmesi nedeniyle, bu basın açıklamasını yapma zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, itirazımız reddedilmemiştir. Yargı süreci devam etmektedir.

Mesleğini başarı ile sürdürmekte olan müvekkilimiz ve ailesi yargıya taşınmış olan bu talihsiz olay nedeniyle çok üzücü ve yıpratıcı bir süreçten geçmiştir. Yasal sürecin yanı sıra, Müvekkilimin bu talihsiz olaya ilişkin olarak maruz kaldığı haksız durum basında yer almış ve kamuoyu gündemine taşınmıştır. Bu noktada, başlamış olan yargı süreci henüz tamamlanmamıştır. Yargı sürecinin sonucunda müvekkillerimizin maruz kaldığı haksız durumun İstinaf mahkemesi tarafından düzeltileceği  konusunda en ufak bir kuşkumuz bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Bugün basında çıkan kamuoyunda yanlış bir algı oluşacağı ve müvekkillerimiz ve ailesinin mağduriyetlerinin devam edeceği gerçeğini, siz değerli basın mensuplarının takdirlerinize sunmak isteriz.

Sonuç olarak, müvekkillerimiz Berkay Şahin ve Özlem Ada Şahin 'e ilişkin olarak halen yargı sürecinin işlemekte olduğu somut olaya ilişkin haber ve yorumlarda, daha dikkatli ve objektif bir üslup kullanılmasının, gerek halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkına gerekse basın meslek ilkelerinin korunmasına daha doğru ve sağlıklı bir biçimde hizmet edeceği düşüncesindeyiz. Bu konuda, siz değerli basın mensuplarının, basın meslek ilkelerine uygun davranmak suretiyle gerekli özen ve hassasiyeti göstereceğinize olan inancımızı vurgulayarak, iyi çalışmalar dileriz.

Berkay Şahin ve Özlem Ada Şahin Vekilleri"

 NE OLMUŞTU?

İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi, şarkıcı Berkay ile futbolcu Arda Turan arasında görülen davada, futbolcu Arda Turan'a “cinsel taciz” suçundan verilen beraat kararının gerekçesini kamuoyu ile paylaştı.

Mahkeme, beraat kararına gerekçe olarak; Arda Turan’ın suçlamayı kabul etmemesini, tanık olan Önder Tiryaki adlı kişinin ifadesinde tacizi duymadığını belirtmesini ve Berkay’ın eşi Özlem Ada Şahin’in ifadesi dışında başka bir somut ve inandırıcı bir delilin olmamasını gösterdi.

Dilekçede, “Sanığın suçu işlediğine dair şüphe oluşmasına rağmen tam bir vicdani kanaat oluşmamış, şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince sanığın beraatine karar vermek gerekmiştir.” ifadeleri yer aldı.

arda turan berkay şahin

ASLIHAN DOĞAN TURAN'DAN TEPKİ ÇEKEN PAYLAŞIM

Karıştıkları kavga sebebiyle davalık olan Futbolcu Arda Turan ile Şarkıcı Berkay Şahin’in davası, dün 3. kez görüldü. Saat 10'da başlayan dava, Çağlayan Adliyesi'nde görülmüştü. Futbolcu Arda Turan'a, 'korku kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etme, ruhsatsız silah bulundurması ve kasten yaralama suçları ve adam yaralama suçundan' 2 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Turan, 5 yıl içerisinde tekrar bir suç işlerse yeniden yargılanacak. Şahin tarafında ise, Arda Turan'ın cinsel taciz suçundan beraat etmesine itiraz edilecek.

Olayın ardından tepkisi merak edilen isimlerden biri olan Aslıhan Doğan Turan, Instagram hesabının hikayeler bölümünden gülümseyen yüz ifadesi paylaşmıştı. Eşi Arda Turan'ın 3 ayrı suçtan hapis cezası alması üzerine böyle bir şey paylaşması, takipçilerinden tepki almasına sebep olmuştu.

İŞTE O PAYLAŞIM;

aslıhan doğan instagram

ARDA TURAN'DAN AÇIKLAMA METNİ

Arda Turan, konuyla ilgili ilk açıklamasını sosyal medyadan yapmıştı. Turan, Berkay Şahin haricindeki herkesten özür dilemişti.

İŞTE İLK AÇIKLAMA;

arda turan açıklama

arda turan instagram

Berkay Şahin, adliye önünde yaptığı açıklamada, 'Arda Turan'ın aldığı 3 yıllık ceza benim için yeterli değil. Türk kadınlarından ve benim karımdan özür dilensin.' ifadelerini kullanmıştı.

Arda Turan ise, 'Çok mutluyum. Ben böyle bir şeyin içerisinde olmadım. Hapis cezası almak uğruna davamdan asla vazgeçmedim.' demişti. Öte yandan Arda Turan, Berkay Şahin'e dava açacağını belirtmişti.

ARDA TURAN'DAN AÇIKLAMALAR

Arda Turan, konuyla ilgili olarak, 'Mekan dardı sadece çarpıştık. Hastaneye giderken yanımda silah taşıma gereği duydum' demişti. Öte yandan Turan'ın üzerinde bulunan silahın ruhsatsız olduğu ortaya çıkmıştı.

arda turan

'DAVAMIN ARKASINDAYIM'

Çağlayan Adliyesi'nde görülen dava için adliyeye gelen ilk isim Berkay Şahin olmuştu. Şahin, "Davada ne gerekiyorsa onu bekliyoruz. İlk günden beri özür bekliyoruz. Kendisinin katılıp katılmayacağını bilmiyorum. Ben her davamı takip edeceğim. Olması gereken de budur." açıklamasını yapmıştı. Şahin, davaya korumalarıyla gelmişti.

berkay şahin

HAPİS CEZASI İSTEMLERİ

Davanın iddianamesinde her 2 isim için ayrı ayrı suçlardan hapis cezası istemi bulunuyor. Buna göre Arda Turan hakkında; cinsel taciz, kasten yaralama ve korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme ile birlikte Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma suçlarından dolayı, 3 yıl 3 aydan 12 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Şarkıcı Berkay Şahin hakkında ise, hakaret suçundan dolayı 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talebi bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Şarkıcı Berkay Şahin ile futbolcu Arda Turan, bulundukları bir mekanda birbirleriyle kavga etmiş, daha sonrasında Turan, Şahin'in bulunduğu hastaneye gelmiş ve tartışma burada da devam etmişti.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Real yorumcu 2 ay önce Şikayet Et
    Evet Arda bu halin; daima yanlış şeylerin arkasında ( şimdi davamda dediğin gibi) durduğundandır. Kendini sergenden sonraa harap edebilen 2. Örnek vakasın.
    Cevapla