Türkiye'nin Oscar adayı Semih Kaplanoğlu filmi 'Bağlılık Aslı'

25 Ağustos 2019, 12:13
Türkiye'nin Oscar adayı Semih Kaplanoğlu filmi 'Bağlılık Aslı'

Altın Ayı ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun 'Bağlılık Aslı' filmi, Türkiye'nin Oscar adayı oldu. Oscar, Şubat 2020'de ABD'de düzenlenecek.

Süt, Yumurta ve Bal üçlemeleriyle dikkat çeken Altın Ayı ödüllü yönetmen ve senarist Semih Kaplanoğlu'nun "Bağlılık Aslı" filmi, Türkiye'nin Oscar adayı olarak belirlendi. Film, Şubat 2020'de düzenlenecek olan 92'nci Akademi Ödülleri için Türkiye'yi, 'Yabancı Dilde En İyi Film' dalında temsil edecek.

'BAĞLILIK ASLI OSCAR ADAYI'

Komisyona toplamda 11 film başvuruda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinin oluşturduğu 13 kişilik seçici kurul, bu kararı yaptıkları değerlendirme toplantısı sonucunda aldı. 

bağlılık aslı oscar

BAĞLILIK ASLI FİLMİNİN KONUSU

semih kaplanoğlu

Film, evrensel bir konuyu gündemine taşıyor. Hikaye; doğumdan sonra işe başlamak zorunda olan Aslı adlı bir kadının, bebek bakıcısı bulma ve bulduğu bakıcı kadın Gülnihal ile birlikte değişen hayatını anlatıyor. 

Kendisi de bir anne olan Gülnihal, gelişiyle birlikte Aslı'nın kendinden bile gizlediği sırlarıyla yüzleşmesine olanak sağlar.

Filmde; Kübra Kip ve Ece Yüksel'in yanı sıra Umut Kurt ve Almina Kavcı, Merve Şeyma Zengin ile Jale Arıkan ve Osman Alkaş yer alıyor. Yapım, 20 Eylül'de vizyonda olacak.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar