Maydanoz nasıl yetiştirilir?

08 Mart 2018, 15:08
Maydanoz nasıl yetiştirilir?

Evinizin balkonunda istediğiniz zaman koparıp kullanabileceğiniz maydanozlar yetiştirmek istiyorsanız bu önerileri uygulayabilirsiniz.

Maydanoz, hem tohumlarının ucuz olması hem çok çabuk ve kolay büyümesi sebebi ile evlerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Ilıman iklimlerde yetişebilen maydanoz, salatalarda ve birçok yemekte kullanılır.

İşte sizlere maydanoz bakma yöntemleri:

İlk önce maydanoza uygun bir toprak seçelim. Daha sonra derin bir saksıya toprağı ekleyelim. Maydanoz yetiştirirken en önemli şey saksı seçimidir. Maydanozlar derin saksılarda yetiştirilirse daha iyi sonuç alınır.

Saksının içinde bulunan toprağa tohumlar gelişi güzel bir şekilde yayılmalıdır. Tohumları yaydıktan sonra toprağa elinizle hafifçe bastırın.

Maydanozların büyüme evresinde bir sprey şişesine su koyarak toprağı sulayın. Suyu asla farklı bir yöntemle koymayın. Çünkü su fazla gelirse maydanoz tohumları çürüyebilir.

Maydanoz saksını kışın, güneş gören bir pencerenin kenarına, yazı ise balkonunuza koyabilirsiniz. Maydanozların gelişmesi 20-30 gün kadar sürebilir. Maydanozları toplarken ne çok derinden ne de çok yukarıdan kesmeyin. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar