Dondurucuda saklanıp pratik yapılan hamur işleri

04 Kasım 2018, 08:06
Dondurucuda saklanıp pratik yapılan hamur işleri

Dondurucuda saklayıp sonradan hazır şekilde pişireceğiniz birden fazla hamur işi çeşidi vardır. "Yasemin.com" ekibi olarak dondurucuda saklanıp da sonradan yapacağınız hamur işlerini sizler için derledik.

Hamur işleri konusunda bazen yaparken zorluk yaşanıldığı bir gerçektir. Bazen kokusunun hemen çıkmaması yüzünden veya hazır olmadığı için üzün süren zaman periyotları ile "Yasemin.com" ekibi olarak sizlere hamur işini en pratik şekilde yapmanız için yardımcı bilgiler paylaşıyoruz.

İşte, hamur işini en pratik şekilde yapmanız için yardımcı bilgiler...

- Sigara böreği, derin dondurucuya konulan en favori hamur işidir. Streç film kağıdı ile iyice sararak derin dondurucuya koyunuz.

- Ev mantısını biraz daha fazla hazırlayarak derin doruncuya koyabilirsiniz. (Streç film ile) Dilediğiniz zaman çıkarıp pişirebilirsiniz.

- Pufuduk börek yapısı gereği hem çiğ hem de pişmiş olarak derin dondurucuda saklandığından dolayı çiğ veya pişmiş tercihine kendiniz karar verebilirsiniz.

- Ispanaklı böreği pişmiş bir şekilde derin dondurucuya koyabilirsiniz. Dondurucudan çıkartıp biraz çözülmesini bekleyiniz daha sonra pişime işlemine geçiniz.

- Pizzayı çiğ veya pişmiş bir şekilde derin dondurucuya koyarsanız çıkarttığınızda aynı tazelikte kaldığını fark edeceksiniz.

- Un kurabiyesi derin dondurucuda uzun süre kalabilen hamur işlerinden biridir. Özellikle 5 çayları için dondurucudan çıkartıp şipşak hazırlayacağınız bir seçenek olabilir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar