Marteniçka nasıl yapılır?

04 Mart 2019, 07:30
Marteniçka nasıl yapılır?

Marteniçka bilekliği Balkanlar'a ait bir gelenek olup tüm Dünya tarafından benimsenen bir takı halini almıştır. Mart'ın başından ilkbahara kadar takılan Marteniçka örgüsü nasıl yapılır?

Eski zamanlarda başka takı ve aksesuar kullanmayarak, sadece kırmızı beyaz ipliklerden yapıldığı bilinmekteydi. Nazardan korunmak için insanlara hatta hayvanlara takılma amaçlı kullanılan Marteniçka, kırmızı ve beyaz ipliklerle otantik bir sanat niteliğinde örülür. Marteniçka nasıl örülür? Marteniçka'nın tarihçesi nedir? Marteniçka yapımının pratik yöntemi nelerdir? İlgi duyduğunuz haberimizin içeriğine göz atınız.

Marteniçka nasıl yapılır?

MARTENİÇKA NASIL YAPILIR?

- Bileğin kalınlığına göre, istediğiniz bilek ölçüsünden biraz daha uzun gelecek şekilde hem beyaz hem de kırmızı ip kesiniz. Daha sonra beyaz ve kırmızı ipi uçları birbirine bağlayınız.

Düğüm noktası ortada kalacak şekilde, bir elinizle kırmızı ipin boşta kalan ucundan kavrayınız ve ipi gerginleştiriniz.

Marteniçka yapımı

- Diğer elinizle beyaz ipin boşta kalan ucundan tutunuz ve gerdirmeyi bırakmadan, beyaz ipi saat yönüne doğru çevirmeye başlayınız.

İpi çevrilmekte zorlandığı anda gerdirmeyi bıraktığınızda kırmızı ve beyaz ipin birbirine dolandığını gördüğünüz zaman son aşama olarak diğer uca da düğüm atarak bilekliği kullanmaya başlayınız.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar