Lavanta çiçeği bakımı, çoğaltma ve evde nasıl yetiştirilir?

28 Mart 2019, 07:00
Lavanta çiçeği bakımı, çoğaltma ve evde nasıl yetiştirilir?

Bakımı kolay olan lavanta çiçeği, baharın yaklaşmasıyla güzel kokuları da beraberinde getirir. Soğuğa karşı dayanaklı olmayan bu çiçeklere balkon yerine odanızın güneş alan tarafında bakmalısınız. Lavanta çiçeğini yetiştirme hakkında bilinmesi gereken tüm püf noktaları sizler için araştırdık...

Lavanta çiçekleri güneşi sevmelerinden dolayı güneşli ortamda bakılmaları gerekmektedir. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan lavanta çiçeği Mart ayından mayısın sonuna kadar ılıman bir hava koşullarında dikimi yapılması gerekmektedir. Yatıştırıcı kokuya sahip olmasından dolayı oda kokusu olarak da kullanılan lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir? Bakımı nasıl yapılır? Bakımı için pratik ve kolay yöntemleri nelerdir? Haberimizin yanıtı sayfanın içeriğinde...

Lavanta bakımı

LAVANTA ÇİÇEĞİ BAKIMI

- Lavanta çiçeği yalnızca ekildiği ilk sene fazla miktar suya ihtiyaç duyabilir. Ekildiği ilk seneler düzenli miktarda su vermeye özen gösteriniz.

- Lavanta saydam olduğu sürece toprak ayırt etmeden neredeyse her toprakta yetişmektedir. Kireçli toprakları tercihen daha çok sevmektedir.

Lavanta çiçeği bakımı

- Gübrenin ilavesi dikim yılı zamanındaki dikim ile başlamaktadır. Diğer zamanlarda ise ilkbaharın erken dönemlerinde yapılmaktadır.

- Lavanta güneş ışınlarını çok sever. Çiçek açması da güneş ışınlarını ne kadar aldığı ile doğru orantılı olmaktadır.

- Lavanta çiçekleri soğuğa dayanıklı değildir. Bu nedenle soğukta bırakılmaması gerekmektedir. Sıcak ve güneş gören mekanlarda bakımı ve dikimi yapılmalıdır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar