Gül reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir?

23 Ekim 2019, 07:42
Gül reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir?

Gül cilde canlılık verdiği için kahvaltıda gül reçelini tercih edebilirsiniz. Gül reçelini satın almanız doğal olmamakla beraber aşırı şekerli bir tatta olabilir. Doğal ev ortamında yapılan reçeller her zaman için sağlıklı birer tercihtir. Gül reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir? Haberimizin içeriğine göz atınız...

Gülün antibakteriyel özelliği olduğundan vücudu mikroplardan arındırmaktadır. Reçel olarak yenmesi iltihapların önlenmesine de fayda sağlamaktadır. Gül ferah ve tazelik hissiyatı veren bir besindir. Gül reçeli yaparken gül yoğunluğunun şekerden daha fazla olmasına özen gösteriniz. Gül reçelinin püf noktaları nelerdir? Ev ortamında gül reçeli yaparken nelere dikkat edilmelidir? Pratik gül yapımı nasıl olmalıdır? Merak ettiğiniz yanıtları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz...

Gül reçeli yapmanın püf noktaları

GÜL REÇELİ YAPMANIN PÜF NOKTALARI

- ilk olarak gül yapraklarını tamamını köklerinden çıkarmaya özen gösteriniz. Temiz suda yıkayarak kirlerinden arındırınız.

Orta boy bir kabın içerisinde gül yapraklarını ve bir miktar ilave ettiğiniz toz şekerini ellerinizle ezmeye çalışın. Üzerini streç yaparak serin bir ortamda 1 gece bekletiniz.

Gül reçeli nasıl yapılır?

- Serin ortamda bekletilen bu karışımı derin bir tencere içerisine alınız. Koymak istediğiniz diğer miktardaki toz şekerin üzerine limon suyu ekleyiniz.

- Kısık ateşte 20 veya 25 dakika kadar kaynamaya bırakınız. Karışım katı bir hal almaya başlayınca 5 dakika daha kaynatma işlemi yapınız.

Pratik gül reçeli yapımı

Kavanoza reçeli dökünüz sonra kavanozun ağzını sıkıca kapatınız. Soğuduktan sonra kullanmaya başlayınız.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar