Menekşe bakımı nasıl yapılır?

20 Nisan 2019, 08:00
Menekşe bakımı nasıl yapılır?

Evlerde genelde yetiştirilen menekşe türleri Afrika Menekşesi olarak bilinmektedir. Açık- koyu mor renkte ve küçük yapraklı olan menekşelerin evde bakımı ile alakalı tüm bilgileri sizlere sunuyoruz. Menekşe bakımı nasıl yapılır? İşte, yanıtlar...

Menekşe balkonlarda, evlerin pencere kenarlarında dekoratif şekilde durabilen özel bir çiçek türüdür. Menekşeler için saksının boyutu ve ortamın aydınlık olması önemlidir. Menekşelerin nelerden hoşlandığını bildiğiniz taktirde sorun yaşamadan yetiştireceğiniz uzun ömürlü bir çiçek türü olarak kalacaktır. Menekşe bakımı nasıl yapılır? Menekşenin evde bakımı nasıl olmalıdır?

Menekşe bakımı

MENEKŞE BAKIMI

- Küçük delikli saksı tercih ediniz. Derin ve geniş saksılar menekşeler için uygun olmayabilir.

- Toflu toprak yani nemli ve yoğunluğu düşük toprak özelliğinde olanları kullanınız. Erlit, ponza, vermikülit gibi mineralleri toprağa ekstradan ekleyebilirsiniz.

- Tropikal iklimleri seven çiçek menekşe, gün ışığına ihtiyaç duyar ancak direkt güneş ışınlarına maruz kalmak zarar verebilir.

- Menekşeleri sulamak için ise oda sıcaklığında, klorsuz veya kloru uçurulmuş su kullanmanız gerekmektedir. Sulama saksı altlığından bol suyla yapılmalıdır. 10-15 dakika sonra saksı altlığında su kalmışsa fazla olduğuna işarettir. Suyu dökünüz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar