Baklava hamurunun püf noktaları

10 Ağustos 2019, 08:13
Baklava hamurunun püf noktaları

Hamur hazırlığı, yufkasının inceliği, iç malzemesi, tereyağının ısısı ve kıvamı, şerbet hazırlığı derken pek çok aşaması vardır. Peki baklava hamurunun püf noktaları nelerdir? İşte, baklava hamurunun püf noktaları...

İşin sırrının hamurda olduğu baklava hamuru, hazırlanması ve doğru şekilde açılması ideal yöntemlerle gerçekleşmektedir. Defalarca denemek, yanılmak ve çekirdekten yetişmek bu işin doğasında vardır. Baklava hamurunun püf noktaları mutfakta bilinmesi gereken sırlar arasındadır. Peki, baklavanın püf noktaları nelerdir? Baklava için bilinmesi gereken bilgiler neler olmalıdır? İşte, yanıtlar...

BAKLAVA HAMURUNUN PÜF NOKTALARI

Baklava hamurunu sert buğday unundan hazırlayınız. Yorulması zor olabilir ama lezzetli bir tat ortaya çıkacaktır.

Baklava hamurunun püf noktaları

- Unun üçte birinden çok az miktarda su, tuz ve ortalama üç adet yumurta kattığınız hamuru yoğururken düz bir zeminde veya mermerde yapacağınız işlem her zaman için düzgün olacaktır.

Baklava hamurunun püf noktaları

-  Yoğrulan hamuru, ortaya doğru katlanıp üzerine nemli bir bez kapatıldıktan sonra 15 veya 20 dakika kadar bekletiniz.

Dinlenen hamur yeniden ele alınız, iki elin avuç içleriyle bastıra bastıra yeniden açınız. Katlayıp tepsiye veya plastik bir kaba koyunuz. Üzerine nemli bir bez atılıp aynı süre zarfında yeniden dinlenmeye alınız.

Dinlendirdiğiniz hamur bezelerinin üzerine hafifçe nişasta ekleyiniz. Fazla nişasta serptiğiniz zaman fırça yardımıyla üzerinden dağıtabilirsiniz. Üzerine nemli bir bez koyarak 15-20 dakika kadar dinlendiriniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar