Protein tozu nedir? Protein tozundaki büyük tehlike!

25 Aralık 2017, 13:23
Protein tozu nedir? Protein tozundaki büyük tehlike!

Vücut geliştirmek isteyen kişilerin sıklıkla kullandığı protein tozunun ne gibi etkileri vardır? Protein tozu nedir? İnsan vücuduna zararları nelerdir? Enerji verdiği ve kas yapımını hızlandırdığı düşünülen protein tozu hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını araştırdık…

Protein tozu kas yapmak isteyenlerin antrenman öncesi ve sonrası enerji vermesi ve kas yapımını kolaylaştırması adına alınan takviyelerden biridir. Ancak İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kas yapmak isteyen sporcuların kullandığı protein tozunun sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi! İşte, protein tozu hakkında tüm merak edilenler...

Protein Tozu nedir?

Kas yapmak isteyen sporcuların antrenman sonrasında enerji alıp, kas yapım sürecini kısalta bilmek için kullandıkları, bir ya da birden çok protein çeşidi içeren besin takviyelerine denir. Protein tozları birçok farklı içerikte ve çeşittedirler; kazein, whey ve soya protein gibi tozlarıdır. Protein tozları arasındaki farklılıklar; bu besin takviyelerin elde edildiği hammaddelere ve hangi teknikle üretildiklerine göre ortaya çıkmıştır.

Protein Tozu çeşitleri nelerdir?

 • Whey Konsantresi

 • Kazein Proteini

 • Whey İzolesi

 • Hidrolize Protein

 • Soya Proteini

 • Süt Proteini İzolesi

 • Yumurta Albümini (Yumurta Proteini)

Protein tozu ne işe yarar?

İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi ve metabolizmasının hızlı çalışabilmesi için günde ortalama 60 – 80 gram protein tüketmesi gereklidir. Protein tüketimi yeterli düzeyde olmayan ve protein ihtiyacını besinler yardımı ile karşılamayan kimselerin kullandığı tozdur.

Protein tozu, kullanan kişilerin enerji takviyesi alarak yoğun sporlarına devam etmelerine kas yapma sürecini hızlandırmalarına yardımcı olur.

protein tozunun yararları

Protein tozunun faydaları nelerdir?

 • Hücreleri onarır ve yeniler

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Hücre içi ve hücre dışı ozmotik sıvıların dengede tutulmasını sağlar.

 • Enerji verir

 • Güç verir.

 • Vücudun bütün protein ihtiyacını karşılar.

 • Kan hücrelerinden hemoglobin yapında oksijen taşıma görevi görür.

 • Sinir ve kas sitemlerinin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 • Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

 • Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğundan dolayı kilo kaybı sağlar.

Protein Tozunun zararları nelerdir?

Günlük dozdan fazlasını kullandığınız sürece vücut bir takım olumsuz belirtiler gösterecektir. Protein tozu ilaç değildir. Uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

protein tozu canan karatay

Prof Dr. Canan Karatay, Protein tozu ölüm saçıyor dedi!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Eskişehir Anadolu Üniversitesinde düzenlediği konferansta protein tozunun çok tehlikeli olduğunu açıkladı. Özellikle spor salonlarında insanlara önerilen protein tozlarının ölüm saçtığını, sağlıklı bir şekilde protein almanın birçok yolu olduğunu belirtti.

Canan Karatay; proteinin besinler yolu ile alınması gerektiğini, en doğal ve en ucuz proteinin yumurta olduğunu söyledi. Yumurtada bulunan proteinin değil, sporcuların kullandığı protein tozunun zararlı olduğunu aktararak, "Yumurtanın beyazında 9 tane amino asit vardır. Esansiyel amino asitlerdir bunlar. Vücuda mutlaka girmesi lazım. Sarısında da omega 3, omega 6 vardır. Kolin denilen bir madde var ki; kolin beyinde uyarıcı dediğimiz en önemli kimyasallardan biri olan asetilkolinin ana maddesidir. Bunların doğal olarak vücuda girmesi lazım. Yumurta hiçbir zaman sarısıyla beyazıyla tehlikeli değildir. Zararlı olan protein tozudur" şeklinde konuştu.

Yumurta çok haşlandığı zaman tehlikelidir!

İnsanların yumurtayı yanlış tükettiğine dikkati çeken Karatay, yağ ile proteinin vücuda birlikte girmesi gerektiğini söyledi. Karatay, "Ancak yumurta çok haşlandığı zaman, yumurta kavrulduğu zaman trans yağlar meydana geldiği için tehlikelidir. Çok haşladığımız zaman biliyorsunuz ki sarının etrafında yeşil bir şey olur. İşte o artık yumurta değil zaten. Ağzınıza attığınızda dağılır. O sarı tehlikelidir. Maalesef bugün bütün atletlere, bütün sporculara, gençlere vücut yapabilsinler diye yalnız yumurtanın beyazı verilmektedir. Çok tehlikelidir. Yumurtanın beyazını yemesinler. Atletlere, onları yetiştirenlere söylüyorum. Çünkü protein tamam, çok iyi. Vücuda protein girecek. Vücuda yağ girmezse, yani yumurtanın sarısıyla birlikte yağ girmezse, o proteinin vücuda zararı var. Onun için yağ ile protein doğal olacak ve vücuda birlikte girecek."

Protein tozu kalbi büyütüyor!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, dünyada yapılan araştırmalar sonucunda protein tozunun tehlikeli olduğunun kanıtlandığını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti;

"Yapılan araştırmalar gösterdi ki protein, yağ ile birlikte vücuda girdiği zaman proteinin vücutta kullanımını o yağ hızlandırıyor. Çok daha güçlendiriyor. Vücut yapanlara ve yaptıranlara söylüyorum. En tehlikelisi protein tozlarıdır. En tehlikelisi sporculara 'adale yapacağım' diye verilen protein tozlarıdır. Trans yağ doludur. Bundan tamamen uzaklaşmak lazım. Hatta ithalini bile yasaklamak lazım. Çünkü trans yağlar vücudu geliştiriyor diye spor salonlarında sunuluyor. Güya kontrol altında. Protein tozu adaleyi büyütüyor. Kalp de bir adale. Kalbi de büyütüyor. Onun için de kalp krizi geçiriyor genç yaşta sporcularımız."

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
 • hakan 5 ay önce Şikayet Et
  protein tozu değil steroid ve prohormon kullanımı sonrası kalp büyümesi gerçekleşebilir..
  Cevapla