Aronya meyvesi faydaları nelerdir? İşte kanseri önleyen mucize...

03 Mart 2019, 10:11
Aronya meyvesi faydaları nelerdir? İşte kanseri önleyen mucize...

'Süper meyve' olarak adlandırılan aronya meyvesi, başta kanserli hücreleri yok etmek olmak üzere insan sağlığına pek çok faydası bulunuyor. Ülkemizde yeni yeni üretilmeye başlanan bu meyve içerdiği yüksek antioksidan sayesinde vücudu adeta yeniliyor. Peki aronya meyvesinin faydaları nelerdir? Haberimizin detayında kanser önleyen bu meyve hakkında diğer bilinmeyenleri bulabilirsiniz.

Aronya meyvesi içerdiği vitaminler bakımından oldukça zengin bir meyvedir.Yapılan araştırmalara göre aronya meyvesi kanserli hücreleri yok edebiliyor. Halk arasında 'süper meyve' olarak anılan aronya, aynı zamanda geleneksel tıbbi tedavilerde kullanılıyor. Kuzey Amerika'ya özgü olan bu meyve ülkemizde Bolu'da yetiştiriliyor.

Türkçede aronya diye adlandırılan meyvenin asıl adı aroniadır. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden hücreleri kısa sürede yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Hem ilaç hem de kozmetik sanayide kullanılan bu şifa deposu meyvenin saymakla bitmez faydaları vardır.

Aronya meyvesi

C VİTAMİNİ DEPOSU ARONYA 

Aronya meyvesi bilinen en yüksek antioksidan,ORAC ve OPC değerlerine sahiptir. Stres, çevre kirliliği ve günlük hayatta yaşanan olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan vücudun zarar görmüş hücrelerini yeniler. Sabahları kahvaltıdan sonra bir bardak aronya suyu insan vücudunun gün boyu dinç kalmasını sağlar. Gece ise yatmadan önce içildiğinde rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur. 

Aronya

ARONYANIN FAYDALARI NELERDİR?

- Vücuda çevresel koşullar nedeniyle ve sağlıksız beslenme ile giren serbest radikalleri temizleyerek hücrelerin kısa sürede yenilenmesine destek sağlar. 

- Kronik hastalıklarla baş ederek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı adete kalkan oluşturur. Buna bağlı da gelişen bazı ruhsal komplikasyonları bile önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan kronik strese karşı etkili bir meyvedir. 

- Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığını önler. Böylece kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları riskini azaltır. 

- Düzenli tüketildiğinde akciğerleri ve karaciğeri temizleyerek zararlı bakterileri idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun yanı sıra tüm sindirim sistemini de olumlu etkileyerek buralarda biriken yemek kalıntılarını temizler. 

- İçerdiği kolajen ve elastion lifleri sayesinde damar ve kemiklerin gelişimini etkiler. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • Erhan 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu bildiğimiz. Yaban Mersin’i Ülkemizin birçok yerinde yetişiyor
  Cevapla
 • mehmet bezirci 2 ay önce Şikayet Et
  kullanıp faydasını gören varsa paylaşsın.
  Cevapla
 • zafergülten 2 ay önce Şikayet Et
  iyide,biryerde satışına rastlamadım,nasıl bulcazda yiyecez.
  Cevapla
 • sinan 2 ay önce Şikayet Et
  bu bizim köylerde var rize tarafinda zehirli dye yemezdik
  Cevapla
 • 1907 2 ay önce Şikayet Et
  Kesin yakinda sahtesi cikar
  Cevapla