Baldır ağrısı nedir ve neden olur?

16 Mayıs 2018, 07:29
Baldır ağrısı nedir ve neden olur?

Koşarken, yürürken veya spor yaparken aniden oluşan baldır ağrısının neden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Peki baldır ağrısı nedir ve neden olur? İşte baldır ağrılarına dair bilinmeyen her şeyi sizler için derledik…

Baldır, diz ve ayak bileği arasındaki bölgeye denir. Kaslar, tendonlar, bağlar, sinirler ve kan damarlarından oluşur. Bu bölge enfeksiyon kaptığında ya da ani bir darbe aldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 

İşte baldır ağrısının diğer nedenleri;

- Kadınlarda baldır ağrılarının en temel nedeni topuklu ayakkabılardır. Sürekli kullanılan topuklu ayakkabılar baldır kaslarını küçültür ve güçsüzleştirir. Gün boyu topuklu ayakkabıyla gezildikten sonra, evde düz taban terlikle yürümek kasların aşırı esnemesine neden olduğundan baldır kasları ağrımaya başlar.

- Basketbol, koşu, futbol, uzun zıplama ve voleybol gibi spor aktivitelerinde, baldır kaslarının ani esnemesi ve kasılması da şiddetli baldır ağrılarını meydana getirir.

- Kemik ve kas sağlığı için önemli olan kalsiyum ve potasyum gibi olmazsa olmaz minerallerin eksikliğinin yanı sıra, D vitamini eksikliği de baldır ağrısında sık karşılaşılan nedenlerden biridir.

- Damar hastalıkları, romatizma, soğuk algınlığı, kas gerilmesi, MS hastalığı ve kan dolaşımı gibi rahatsızlıklarda nedenler arasındadır.

Baldır ağrısının tedavisi var mıdır?

Baldır tedavisi boyutun ciddiyetine göre değişir. Uzmanlar genellikle baldır ağrıları için kas gevşetici iğne ya da krem verir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar