Ramazan'da susuzluğa iyi gelen besinler

24 Mayıs 2018, 07:00
Ramazan'da susuzluğa iyi gelen besinler

Ramazan ayında bazı besinlerin su ihtiyacınızı karşıladığını biliyor muydunuz? Peki, susuzluğa iyi gelen besinler nelerdir? İşte su oranı bakımından zengin olan besinler…

Vücudun sıvı kaybı metabolizmanın sağlıklı işleyişini olumsuz etkiler. Sıcak havalara denk gelen Ramazan ayında tutulan oruç vücudun su oranını azaltır. Ancak sahur ve iftarda tüketilen bazı besinler vücuttaki su miktarını dengeler.

İşte susuzluğu gideren o besinler;

- Kefir, yüzyıllardır susuzluğu giderdiği için Ramazanlarda tüketilen bir içecektir. İçerdiği faydalı bakteriler; hazımsızlığa ve mide ekşimesine de iyi gelir. Sahurda tüketilen iki bardak kefir, gün içerisindeki yaşanan susuzluğu giderir. 

- Vitamin ve mineral bakımından zengin olan; kiraz, kayısı, çilek ve erik gibi meyveler oruç saatlerinde yaşanan susuzluğa iyi gelir. Bu meyvelerden yapılan komposto soğuk tüketildiğinde vücudun günlük su ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Uzmanlar, bu meyvelerden yapılan kompostonun iftar ve sahurda birer kase tüketilmesi öneriyor.

Su oranının yanı sıra şeker oranında yüksek olduğu kavun ve karpuz gibi meyvelerin iftar ve sahurda tüketilmesi gerekir. Bu sayede oruç saatlerinde vücutta yaşanabilecek su ve şeker kaybı engellenmiş olur.

- Soğuk çorbalar, serinletici ve tok tutma özelliği sayesinde, özellikle sahurda tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar