Dang Humması nedir?

13 Haziran 2018, 10:12
Dang Humması nedir?

Sivrisinek sokması ile bulaşan ölümcül bir virüs olan dang hummasın ne olduğunu biliyor musunuz? Peki, dang humması nedir? İşte oyuncu Leyla Bilginel'in yakalandığı dang humması hakkında bilinmeyenler...

Şiddetli grip benzeri semptomlara gösteren Dang Humması, tropik bölgelerde ender görülen bir virüstür. Kemik ağrılarına neden olduğundan 'Kırık kemik humması' olarak da bilinir. Aedes türündeki sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaşır. Temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden bu sivrisinekler, kentte yaşayanlar tehlike altındadır.

DANG HUMMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sivrisinek ısırdıktan 24 saat sonra etkisi görülmeye başlar. Yüksek ateşle kendini göstermeye başlayan bu virüs 24 saat sonrası; aşırı ishal, kusma, baş dönmesi gibi problemlerle devam eder. Erken müdahale edilmediğinde ise; kemik ve kas ağrıları, göz kapaklarında şişme ve ağırlaşma, ciltte döküntü, dişlerde sızlama, burun kanaması ve dolaşım yetmezliği sonrası ölümle sonuçlanabilir.

DANG HUMMASI TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hastalığın ilk beş günü çok önemlidir. Virüs kandan hemen temizlenmelidir. Özel bir tedavisi olmadığından, semptomlara yönelik tedavi uygulanır. Dang Hummasının henüz bir aşısı bulunamamaktadır.

Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerine yolculuk yapanların bu virüse yakalanma riski fazladır. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar